7 grudnia 2012

Św. Romaryk, opat

Imieniem tego frankońskiego mnicha żyjącego według reguły iroszkockiej nazwano miejscowość, która rozwinęła się w miejscu założenia przez niego klasztoru – Remiremont. Zasłynął on jako święty opat, ale przez wiele lat przed nawróceniem i obraniem stanu duchownego pełnił różne funkcje dworskie w państwie Franków.

Pochodził z rodziny spokrewnionej z dynastią Merowingów, a posiadającej włości na terenie Austrazji. Niektóre przekazy na temat Świętego utrzymują, iż będąc jeszcze człowiekiem świeckim, założył rodzinę, a później niektóre z jego dzieci brały udział w życiu ośrodka klasztornego w Remiremoncie – nie ma jednak co do tego pewności.

Pracował w każdym razie na dworach Teudeberta II i Chlotara II, pełniąc funkcje referendarza sądowego, a potem nawet palatyna. Były to czasy misyjnej działalności św. Kolumbana Młodszego na terenie Galii i można powiedzieć, że Romaryk przyjął wiarę pośrednio za sprawą świętego misjonarza z Irlandii. Nawrócił się bowiem dzięki św. Amatowi, którego przełożonym był św. Eustazjusz – uczeń Kolumbana.

Wesprzyj nas już teraz!

Poznawszy wiarę i przylgnąwszy całym sercem do Chrystusa, zdecydował się poświęcić Mu nie tylko majątek, który ofiarował na rzecz Kościoła, ale także własną służbę w stanie zakonnym. Został mnichem w klasztorze w Luxeuil, gdzie opatem był wspomniany Eustazjusz. Tam rozwinął cnoty dzięki gorliwemu wypełnianiu rad ewangelicznych według surowej reguły kolumbiańskiej.

Dalszą działalność kontynuował razem ze św. Amatem, z którym założył ośrodek zakonny złożony z dwóch wspólnot dla kobiet i mężczyzn, wzorowany na klasztorze św. Maurycego Agaunum. Zgromadzenie powstało w posiadłości Villa Habendum, którą otrzymał od króla jeszcze jako urzędnik dworski. Amat został tam pierwszym opatem, po nim zaś Romaryk przez lat trzydzieści piastował tę godność. Miejscowość z czasem zaczęto nazywać od zakonu Górą Romaryka (Romarici Mons), a potem Remiremontem. Papież Leon IX dokonał uroczystej translacji relikwii opata Romaryka, co było wtenczas równoznaczne z kanonizacją.

 

Kościół wspomina św. Romaryka 8 grudnia.

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 125 884 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram