W dniach 28–29 września 2017 r. w Belwederze odbędzie się międzynarodowa konferencja „Operacja polska NKWD 1937–1938. Przywracanie pamięci o zbrodni”. W tym roku mija 80. rocznica rozpoczęcia tej największej zbrodni stalinowskiej popełnionej na Polakach.
W konferencji organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, Kancelarię Prezydenta RP i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia wezmą udział naukowcy z rożnych miejsc świata m.in. USA, Białorusi czy Rosji, którą reprezentuje m.in. Nikita Pietrow wiceszef Stowarzyszenia Memoriał. To właśnie Pietrow jako pierwszy, na podstawie dokumentów oglądanych w rosyjskich archiwach w latach 90., określił liczbę śmiertelnych ofiar „Operacji polskiej” na ponad 111 tys. osób.
Wesprzyj nas już teraz!
W dwudniowej sesji konferencyjnej głos zabiorą m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek i Ernest Wyciszkiewicz – dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Drugiego dnia konferencji zostanie zaprezentowany okolicznościowy znaczek pocztowy „Operacja polska NKWD 1937–38”.
Przeprowadzona przez NKWD „Operacja polska” rozpoczęła się w sierpniu 1937 roku i trwała do jesieni 1938 roku. Specjalnym rozkazem zainicjował ją komisarz NKWD Nikołaj Jeżow. Oprócz nakazu mordowania Polaków zawierał on także polecenie represjonowania polskich rodzin, w wyniku czego co najmniej 100 tys. osób zostało wywiezionych w bydlęcych wagonach w głąb ZSRS lub poddanych innym represjom. Wielu z nich zmarło z powodu głodu i wyczerpania.
Jak szacuje rosyjski historyk Nikita Pietrow ze Stowarzyszenia Memoriał podczas „Operacji polskiej” aresztowano prawie 144 tys. osób, z których rozstrzelano, przeważnie strzałem w tył głowy, około 111 tysięcy naszych rodaków. Ich miejsca pochówków nie są jeszcze dokładnie rozpoznane. Przypuszcza się, że część ciał zakopano na białoruskich Kuropatach.
Więcej na temat „Operacja Antypolska NKWD”:
Operacja Antypolska. 80 lat temu zaczęło się ludobójstwo na Polakach
Adam Białous