Premier Beata Szydło wzięła dziś udział w uroczystościach związanych z 60 rocznicą podpisania Traktatów rzymskich, które dały początek Unii Europejskiej. Z tej okazji przywódcy wszystkich krajów członkowskich przyjęły tzw. Deklarację Rzymską, w której treści znajdujemy zobowiązanie do wspólnej działalności „w zależności od potrzeb w różnym tempie i z różnym nasileniem”. Komentatorzy zwracają uwagę, że ten zapis może być „furtką” do utworzenia Europy dwóch prędkości.
„Przed Unią Europejską stoją bezprecedensowe wyzwania, zarówno globalne, jak i wewnętrzne: konflikty regionalne, terroryzm, rosnąca presja migracyjna, protekcjonizm oraz nierówności społeczno-ekonomiczne. Wspólnie jesteśmy zdecydowani stawić czoła wyzwaniom szybko zmieniającego się świata i zapewnić naszym obywatelom zarówno bezpieczeństwo, jak i nowe możliwości” – czytamy w treści Deklaracji Rzymskiej, którą podpisali przywódcy wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. W imieniu Polski zrobiła to premier Beata Szydło.
Wesprzyj nas już teraz!
Szefowa rządu skomentowała treść Deklaracji Rzymskiej. W jej opinii ten dokument powinien być początkiem dyskusji o kształcie Unii Europejskiej w przyszłości. – Jest to tekst dla Polski bezpieczny, który jako premier mogę podpisać. Chcielibyśmy, aby ten dokument nie był końcem dyskusji, a dopiero początkiem – powiedziała.
Publicyści w ostatnich dniach zwracali uwagę, że Deklaracja Rzymska może być de facto dokumentem tworzącym Europę dwóch prędkości. Mogą o tym świadczyć choćby słowa dotyczące zaangażowania w różnym stopniu i działania z różnymi prędkościami. „Będziemy działać wspólnie, w zależności od potrzeb w różnym tempie i z różnym nasileniem, podążając jednocześnie w tym samym kierunku, tak jak czyniliśmy to w przeszłości, zgodnie z Traktatami, nie odmawiając tym, którzy zechcą przyłączyć się później” – czytamy w treści dokumentu. Zdaniem komentatorów, ten zapis może być pewnego rodzaju furtką dla utworzenia Europy dwóch prędkości.
Utworzenie Deklaracji Rzymskiej ma związek z 60 rocznicą podpisania Traktatów rzymskich, które dały początek Unii Europejskiej. Dokładnie 25 marca 1957 roku, przedstawiciele sześciu państw złożyli podpisy pod traktatem powołującym tzw. Europejską Wspólnotę Gospodarczą oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej. Warto przypomnieć, że za głównych twórców UE uznaje się m.in. Roberta Schumana oraz Alcide de Gasperi’ego, wobec których prowadzony jest obecnie przez Kościół katolicki proces beatyfikacyjny. Niestety dzisiejsza Unia Europejska wielokrotnie udowadniała, że niewiele ma wspólnego z ideami obu Sług Bożych.
Źródło: wprost.pl, tvp.info, Twitter, wpolityce.pl
WMa