3 grudnia 2016

Decyzja trzech sędziów Najwyższego Trybunału Federalnego Brazylii (STF), zezwalająca na zabijanie nienarodzonych do trzeciego miesiąca ciąży sprowokowała liczne protesty, zarówno oficjalne, jak też ze strony osób indywidualnych za pośrednictwem portali społecznościowych. Również wielu polityków krytykuje to orzeczenie brazylijskiego Sądu Najwyższego i wypowiada się zdecydowanie przeciw depenalizacji przedurodzeniowych zabójstw.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Sędziowie Najwyższego Trybunału Federalnego analizowali wniosek habeas corpus pięciu funkcjonariuszy nielegalnej kliniki aborcyjnej w Duque de Caxias w stanie Rio de Janeiro. Trzech sędziów podczas głosowania stwierdziło, że aborcja nie jest przestępstwem. W ten sposób otworzyli furtkę dla innych brazylijskich przedstawicieli „wymiaru sprawiedliwości”.

W 2014 r. inny sędzia tego Trybunału wydał polecenie zwolnienia wspomnianych pięciu funkcjonariuszy z więzienia stwierdzając, że nie było podstaw prawnych do ograniczenia wolności tych ludzi. Ostatnio, w nawiązaniu do tej decyzji inny jeszcze sędzia STF zadeklarował, że nie ma podstaw w prawie karnym do orzekania, iż tak zwana aborcja praktykowana w ciągu trzech pierwszych miesięcy ciąży jest przestępstwem. Według tego „stróża prawa” uznanie aborcji za przestępstwo oznacza brak poszanowania podstawowych praw kobiety. Uważa on, że kobieta ma autonomię w podjęciu decyzji co do swojej integralności fizycznej i psychicznej, prawo do nieskrępowanego współżycia płciowego oraz rozrodczości oraz może korzystać z równości będącej pochodną gender.

Najnowszą decyzję trzech sędziów Najwyższego Trybunału Federalnego przyjęła z aprobatą sekretarz praw człowieka, znana w całej Brazylii jako aktywistka na rzecz depenalizacji uśmiercania dzieci przed narodzeniem. W wywiadzie dla prasy powiedziała ona, że w obecnym rządzie federalnym występują rozbieżności opinii w tej kwestii. Jak zauważyła, odpowiedzialna za sekretariat ds. kobiet jest zdecydowaną przeciwniczką tzw. aborcji.

Decyzja STF wprowadziła do parlamentu klimat zamieszania. Według przewodniczącego izby deputowanych, sędziowie weszli na teren, który nie należy do ich kompetencji. To parlament jest bowiem ciałem ustawodawczym, a nie trybunał sprawiedliwości. W najbliższych dniach specjalna komisja parlamentarna będzie dyskutowała na temat propozycji rządowej mającej na celu wniesienie odpowiedniej poprawki do konstytucji.

Episkopat w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego skierował do wspólnot Kościoła oficjalną notę, w której zachęca wiernych do publicznej obrony życia ludzkiego. W dokumencie opublikowanym w czwartek 1 grudnia biskupi przypominają nauczanie Kościoła o godności i nietykalności życia ludzkiego od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Pasterze Kościoła cytują też artykuły brazylijskiej konstytucji, która gwarantuje wartość i poszanowanie ludzkiego życia.

Episkopat podkreśla, że szanuje autonomię władz republiki i jej broni. Podkreśla też z uznaniem duży wkład Sądu Najwyższego w trudnych chwilach, jakie naród przechodził w ostatnim okresie. Zdecydowanie jednak nie zgadza się ze sposobem traktowania tzw. aborcji przez tę najwyższą instancję sprawiedliwości.

„Zachęcamy nasze wspólnoty do modlitwy i publicznej manifestacji w obronie ludzkiego życia od chwili poczęcia. Niech Matka Jezusa i nasza Matka wstawia się za nami, a szczególnie za dziećmi nienarodzonymi” – piszą brazylijscy biskupi.

 

Źródło: KAI/RV

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 430 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram