W Watykanie ruszyły prace powołanej przez Franciszka Komisji ds. Diakonatu Kobiet. Według kard. Waltera Kaspera nawet jeżeli kobiety nie mogą po prostu przejąć obowiązków mężczyzn, to trzeba w tej sprawie wykazać innowacyjność.
Komisja ds. Diakonatu Kobiet została powołana do istnienia przez Franciszka 2. sierpnia tego roku. Wcześniej, na majowym spotkaniu z przedstawicielkami Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich, papież był pytany o sprawę diakonatu kobiet; odparł wówczas, że jego zdaniem rzeczą pożyteczną byłoby powołanie gremium, które gruntownie zbada tę sprawę.
Wesprzyj nas już teraz!
Zwolennicy otwarcia diakonatu dla kobiet twierdzą, że w Kościele pierwszych wieków istniał urząd diakonisy. Badacze spierają się jednak, jakiego rodzaju role mogły odgrywać takie kobiety. Wszystko wskazuje na to, że nie chodziło o udzielanie kobietom święceń, a jedynie o wyznaczanie im pewnych posług jako osobom świeckim.
Po tym, jak św. Jan Paweł II w liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis całkowicie wykluczył możliwość udzielania kobietom święceń kapłańskich, właśnie na sprawie diakonatu koncentrują się wysiłki środowisk progresywnych i feministycznych, uważających, że Kościół marginalizuje, wyklucza lub zgoła dyskryminuje kobiety. Środowiska te uważają, że jeżeli nawet Kościół nie dopuści kobiet do święceń kapłańskich, to należy otworzyć dla nich diakonat.
Służby prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowały, że w siedzibie Kongregacji Nauki Wiary odbyły się już jej pierwsze spotkania. Celem działań Komisji jest wyjaśnienie sprawy charakteru posługi diakonis w Kościele starożytnym i wypracowaniu odpowiedzi na dzisiejsze pytania kobiet. Ciału przewodniczy ks. abp Luis Francisco Ladaria Ferrer SJ. Członkowie to zarówno mężczyźni jak i kobiety.
Sprawę diakonatu kobiet skomentował tymczasem jeden z czołowych progresistów, kardynał Walter Kasper. W rozmowie z agencją informacyjną włoskiego episkopatu SIR powiedział, że w tej sprawie „trzeba coś wymyślić”.
– Arcybiskup Bruno Forte ma rację mówiąc, że nie jest możliwe bezpośrednie przełożenie posługi mężczyzn na kobiety. W związku z tym trzeba być innowacyjnym. Myślę, że to jest właściwy klucz – stwierdził niemiecki duchowny.
Źródła: Katholisches.info, pch24.pl
Pach