7 sierpnia 2016

Mały ruch graniczny z Rosją pozostanie zawieszony. Kreml kręci nosem i wietrzy spisek

(Fot. Ł. Dejnarowicz/Forum)

Dziwna i podejrzana – tak właśnie rosyjskie MSZ skomentowało decyzję polskich władz o nieprzywróceniu małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Eksperci doszukujący się powodów takiej decyzji mówią o obronie przed rosyjskimi służbami w obliczu niepewnej sytuacji międzynarodowej.

 

Choć szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży są za nami, to jednak wiceszef polskiego resortu spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński poinformował, że zawieszony ze względów bezpieczeństwa mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim w najbliższym czasie nie zostanie przywrócony. Jak podkreślił, umowa międzynarodowa o małym ruchu granicznym nie zakłada podania konkretnego terminu jej zawieszenia i wznowienia, a zatem ruch zostanie wznowiony, gdy Polska uzna, że jest to bezpieczne.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Taka postawa polskich władz nie spodobała się Rosji. „Międzynarodowe imprezy na terytorium RP się skończyły. Nie ma więc sensu utrzymywać zakazu małego ruchu granicznego” – podkreśliło w swoim komunikacie MSZ Federacji Rosyjskiej. Jak dodano, zawieszenie funkcjonującej od 2012 r. umowy o małym ruchu granicznym nie powinno być w ogóle wprowadzone, gdyż „obwód kaliningradzki leży daleko zarówno od Warszawy, jak i od Krakowa, gdzie w lipcu odbywały się strategiczne wydarzenia”. Decyzja władz Polski jest „dziwna i podejrzana”, wskazała rosyjska dyplomacja.

 

Decyzja strony polskiej nie umknęła też rosyjskim mediom, które sugerują, że jest ona motywowana politycznie. „Rossijskaja Gazieta” oceniła, że „Polska sama strzela sobie w stopę, przedłużając zawieszenie ruchu granicznego”, bo handlowcy, restauratorzy i hotelarze z Polski stracili co najmniej 300 tys. klientów.

 

– Z jednej strony mały ruch graniczny pozytywnie wpływał na północne tereny Polski prowadzące handel z Rosjanami. Z drugiej należy jednak pamiętać, że Kaliningrad jest jednym z niewielu regionów Rosji, gdzie Federalna Służba Bezpieczeństwa FR prowadzi działania nie tylko wewnętrzne, ale również zewnętrzne. Ma to zapewne istotny wpływ na decyzje władz RP związane z bezpieczeństwem Polski – powiedział w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” Maciej Sankowski, ekspert ds. międzynarodowych z portalu Defence24.pl.

 

Źródło: niezalezna.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram