Sejmowe głosowanie nad kandydaturą dr. Jarosława Szarka na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej odbyło się bez większych zaskoczeń. Nominowany przez kolegium IPN historyk z Krakowa uzyskał poparcie niższej izby polskiego parlamentu.
Za kandydaturą dr. Szarka głosowało 256 posłów, przeciw było 133 (PO, Niezalezna, PSL). Krakowskiego historyka poparł klub PiS, 20 posłów Kukiz ’15, a także poseł Bogusław Sonik z PO.
Wesprzyj nas już teraz!
Dr Jarosław Szarek jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, od lat związanym z krakowskim oddziałem IPN. Współpracował z prof. Ryszardem Terleckim, obecnym wicemarszałkiem Sejmu, który przez pewien czas kierował krakowskimi strukturami IPN.
W swej działalności naukowej zajmował się m.in. wydarzeniami z początku XX w., ale również historią Polski z okresu XIX wieku. Jest autorem lub współautorem publikacji poświęconych Powstaniu Styczniowemu, życiu św. Andrzeja Boboli oraz działalności organizacji komunistycznych. Zajmował się także okresem PRL. Dr Szarek opracowywał także elementarze historyczne dla najmłodszych.
Należy przypomnieć, że historyk od wielu lat współpracuje z magazynem „Polonia Christiana” oraz portalem PCh24.pl. Poniżej można znaleźć kilka z jego dotychczasowych publikacji.
Wygraliśmy wojnę. Przegraliśmy pokój – wywiad z dr. J. Szarkiem
„Bo Oświęcim przy nich to była igraszka…”
Nominację na nowego szefa Instytutu Pamięci Narodowej została złożona przez Kolegium IPN na ręce Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Podczas poniedziałkowego przesłuchania, które miało wyłonić kandydata, dr Szarek zwrócił uwagę na niski poziom edukacji historycznej w Polsce.
W czwartek Sejm przyjął jego kandydaturę.
MWł, luk