Europa ma wielki problem z młodymi Afgańczykami. Komisja Europejska przygotowała plan deportacji 80 tys. z nich. Szczegóły mają być omawiane podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych 12 maja.
W czwartek ministrowie zebrani w Brukseli będą omawiać propozycję deportacji około 80 tys. Afgańczyków do ojczyzny. Tajny projekt Komisji przewiduje uznanie regionu Hindukuszu w Afganistanie za „obszar bezpieczny” mimo toczonej w kraju wojny domowej.
Wesprzyj nas już teraz!
W czwartek minister finansów Afganistanu, Eklil Ahmad Hakimi dołączy do ministrów rozwoju i spraw zagranicznych UE, którym szefować będzie Federica Mogherini, aby omówić plan deportacji.
W 2015 roku do Europy przybyło aż 213 tys. Afgańczyków. Trafili oni głównie do Niemiec i Szwecji. Po Syryjczykach stanowią największą grupę uchodźców na kontynencie.
W dniu 13 kwietnia portal EurActiv ujawnił dokument wysłany przez Komisję Europejską do ambasadorów państw członkowskich UE, w którym nakreślono plan deportacji 80 tys. Afgańczyków do regionu Hindukuszu „w najbliższej przyszłości”.
W dokumencie podkreślono, że ryzyko dla bezpieczeństwa Europejczyków związane z napływem tak dużej liczby uchodźców z tego kraju jest tak „wysokie”, iż UE powinna natychmiast „interweniować”.
W październiku w Brukseli ma się odbyć konferencja w sprawie Afganistanu z udziałem prezydenta Ashrafa Ghani, przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i szefowej unijnej dyplomacji Frederici Mogherini.
Na czwartkowej konferencji ministrowie poruszą także problem zahamowania migracji mieszkańców z Afryki do Europy. Premier Włoch Matteo Renzi domaga się emisji „obligacji” europejskich w celu uruchomienia programu podobnego do tego, realizowanego w porozumieniu z Turcją. Chociaż kanclerz Niemiec Angela Merkel odrzuciła pomysł wykorzystania euroobligacji do finansowania takiego projektu, KE przychyla się do propozycji Włochów najbardziej dotkniętych napływem emigrantów z Afryki.
W listopadzie ub. roku podczas szczytu w Valetta, UE powołała Fundusz Powierniczy na rzecz Afryki (ETF). Docelowo ma dysponować kwotą 1,8 mld euro. Premier Włoch proponuje powiększenie i wykorzystanie funduszu do zahamowania napływu imigrantów z Czarnego Kontynentu. Środki przeznaczone byłyby na tworzenie obozów dla uchodźców i deportacje do wybranych krajów afrykańskich.
Źródło: euractiv.com
AS