10 lutego 2016

„The Guardian”: „Henryk VIII przewraca się w grobie”. Katolickie nieszpory w królewskiej kaplicy

(Henryk VII, Hans Holbein the Younger 1497/8 (German) Details of artist on Google Art Project [Public domain], via Wikimedia Commons)

W kaplicy królewskiego pałacu w Hampton odbyły się katolickie nieszpory celebrowane przez arcybiskupa Westminsteru. Królewski pałac w Hampton jest mocno związany z Henrykiem VIII, który jest odpowiedzialny za zerwanie z Rzymem i założenie kościoła narodowego w Anglii. Nabożeństwo katolickie wzbudziło niezadowolenie wśród skrajnych grup protestanckich.

 

Kardynał Vincent Nichols, arcybiskup Westminster, celebrował we wtorek nieszpory w kaplicy pałacu królewskiego w Hampton. Było to pierwsze nabożeństwo katolickie w tym miejscu od 450 lat. Kazanie wygłosił Richard Chartres, anglikański dziekan kaplicy królewskiej i biskup Londynu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W nieszporach uczestniczyło około 300 osób. Nabożeństwo zostało odprawiane w języku łacińskim. Celebracje uświetniły śpiewy chóralne z XV i XVI wieku. Nieszpory zostały zakończone odśpiewaniem hymnu Wielkiej Brytanii „Boże chroń królową”. Wśród wybranych kompozytorów, których utwory uświetniły celebrację znalazł się Thomas Tallis, który żył w trudnych czasach reformacji w Anglii.

 

Celebrację poprzedziła panel dyskusyjny na temat związków między związkami wyznaniowymi a koroną, a także roli chrześcijaństwa w społeczeństwie. Dotyczyła ona wielu różnych aspektów, od stosunków w Europie w XVI i XVI wieku aż do obecnych problemów związanych z sekularyzacją społeczeństwa. W jej trakcie kardynał Nichols określił katolików jako „wpływową mniejszość”.– Oczywiście wszyscy jesteśmy teraz w mniejszości – odpowiedział Chartres, odnosząc się do kondycji anglikanizmu.

 

Katolickie nabożeństwo wzbudziło oburzenie wśród skrajnych grup protestanckich. Organizacja Protestant Truth Society wspierana przez duchownych protestanckich zorganizowała demonstrację przed pałacem królewskim w Hampton. – Kościół Anglii został oparty na prawdzie Pisma Świętego – powiedział jeden z demonstrantów. – Jeden z pierwszych biskupów Kościoła Anglii został spalony na stosie za odmowe pójścia na kompromis kosztem prawdy Słowa Bożego – dodał. Demonstranci trzymali transparenty z napisami „okręcanie reformacji”, „Kościół Anglii zapiera się własnej wiary”, a także „Anglia potrzebuje prawdy biblijnej, a nie cofania reformacji”.

 

„Kościół” anglikański obecnie przeżywa kryzys związany z ordynacją kobiet i liberalnym stosunkiem do homoseksualizmu, co wpłynęło na zmniejszenie się liczby osób praktykujących i dalszą sekularyzacje społeczeństwa. Rozbicie wspólnot anglikańskich przyczyniło się do zbliżenia konserwatywnych anglikanów z Kościołem Katolickim. Podział wśród liderów anglikańskich był szczególnie zauważalny w trakcie styczniowego synodu w Canterbury.

 

Źródło: theguardian.com, surreycomet.co.uk

MR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 871 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram