Catholic News Agency sugeruje, że to biskupi z Polski i innych krajów Europy Wschodniej odegrają na nadchodzącym synodzie kluczową rolę, sprzeciwiając się propozycjom zmian przedstawionym przez duchownych z Niemiec.
Andrea Gagliarducci w swoim artykule opublikowanym na łamach portalu agencji prasowej „Catholic News Agency” relacjonuje spotkania, jakie odbyły w ostatnim czasie episkopaty krajów Europy wschodniej. Dużo uwagi poświęca Polsce, przekonując, że nasi biskupi na jesiennym synodzie znajdą się „na linii frontu”, gdzie przedstawią kompleksową ocenę kwestii rodziny, nie skupiając się na wzbudzających wiele polemik sprawach rozwodników w nowych związkach oraz osób homoseksualnych. Gagliarducci twierdzi, powołując się na źródła w Kurii Rzymskiej, że w polskim episkopacie panuje przeświadczenie o zdradzie nauczania św. Jana Pawła II, którego dokonali zachodni biskupi spotykając się na utrzymywanym w tajemnicy posiedzeniu na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
Wesprzyj nas już teraz!
Autor zwraca uwagę na przemówienie jezuity ks. Dariusza Kowalczyka wygłoszone przed polskimi biskupami jeszcze w marcu, w którym ten bardzo szczegółowo wyjaśnił, dlaczego dopuszczenie rozwodników w nowych związkach do sakramentów jest rzeczą zarówno niepotrzebną, jak i niemożliwą.
Gagliarducci zwraca ponadto uwagę na spotkanie ponad 40 biskupów, które miało miejsce na początku czerwca w Pradze. Katoliccy hierarchowie z kilku państw Europy Wschodniej przedstawili tam swoje poglądy na wyzwania, przed jakimi stoi współczesna rodzina. „CNA” zwraca uwagę zwłaszcza na obecność sekretarza Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, abp. Cyryla Vasila, współautora książki „Pozostać w prawdzie Chrystusa” wydanej niedawno także w Polsce.
W ocenie Gagliarducciego najważniejszym punktem spotkania w Pradze była zdecydowana afirmacja dotychczasowego nauczania Kościoła Świętego podkreślająca fundamentalne znaczenie rodziny dla społeczeństwa ludzkiego. Biskupi nie poparli propozycji dopuszczenia rozwodników w nowych związkach do Komunii, opowiedzieli się za to za lepszym przygotowywaniem narzeczonych do sakramentu małżeństwa.
Źródło: „Catholic News Agency”
Pach