Jak twierdzą hiszpańscy profesorowie, ateizm to zwykła – a na dodatek dość prymitywna – ideologia, której udało się zdominować życie akademickie. 26 profesorów udziela przy okazji odpowiedzi na najważniejsze pytania o relacje między nauką a wiarą.
Hiszpańscy naukowcy, specjaliści zajmujący się różnymi dyscyplinami nauki, stworzyło wspólnie książkę pt. „60 pytań o naukę i wiarę, na które odpowiedzi udziela 26 profesorów”. Ateizm nie posiada naukowego uzasadnienia, to prymitywna ideologia – podkreślają. Pracę zaprezentowało wydawnictwo Stella Maris.
Wesprzyj nas już teraz!
Książka ukazała się tuż po tym, gdy Stephen Hawking podkreślił, że nie wierzy w Boga i nie uznaje już matematycznej potrzeby jego istnienia. Współautorem „60 pytań o naukę i wiarę…” jest m.in. prof. David Jou z Barcelony, fizyk zajmujący się właściwościami materii skondensowanej. Uczony przetłumaczył na język hiszpański prace Hawkinga, opatrzył je także wstępem. Jak podkreśla, brytyjski astrofizyk jest w błędzie.
Hiszpańscy naukowcy zauważają, że „nauka stała się ideologią i wykracza daleko poza to, na co pozwalają dane empiryczne”. „Od drugiej połowy XX wieku do chwili obecnej, mieliśmy okazję skorygowania stanu naszej wiedzy na różnych polach – w sposób szczególny w dziedzinie kosmologii i praw natury, co pozwoliło nam na lepsze zrozumienie struktury świata (…) i daje podstawę do rozwoju linii myślenia, prowadzącej od nauki do teologii” – czytamy w publikacji. Autorzy zwracają uwagę, że pozytywistyczne przepowiednie, zgodnie z którymi postęp nauki przyniesie „śmierć religii”, nie sprawdziły się.
Książka licząca ponad 400 stron stara się odpowiedzieć na 60 najbardziej istotnych pytań dotyczących zasadności myślenia teologicznego, zgodnie z którym wszechświat i człowiek nie są dziełem przypadku, jak twierdzą neodarwiniści. Hiszpańscy uczeni odwołują się w tym przypadku do najnowszych odkryć z zakresu neurobiologii, biologii, kosmologii i fizyki kwantowej. Współautorami pracy są m.in. David Jou, Manuel Alfonseca, Ignacio Sols, Francisco Gil J. Soler, San Pablo-Ceu, Julio Gonzalo, Nicolas de la Barrera Jouve i Ignacio Garcia Jurado.
Źródło: Infocatólica.com, tfp.org., AS.