Pamięć o policjantach, żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariuszach straży więziennej zamordowanych na Wschodzie uczczono dziś Mszą św. w katedrze polowej. Po Mszy św. w sali konferencyjnej katedry polowej odbył się koncert „Wieczernica Miednoje 1940” poświęcony pamięci poległych.
Eucharystia sprawowana była niejako w zastępstwie pielgrzymki do Miednoje, którą co roku organizują środowiska służb podlegających ministerstwu spraw wewnętrznych, aby uczcić spoczywających tam funkcjonariuszy i pracowników wymiaru sprawiedliwości. W tym roku z powodu sytuacji politycznej na Ukrainie pielgrzymka ta nie mogła się odbyć.
Wesprzyj nas już teraz!
W homilii bp Guzdek podkreślił, że 17 września 1939 roku rozpoczął się jeden z największych dramatów w historii naszego narodu. – Rozpoczęły się masowe deportacje rodzin a nawet całych miejscowości na Syberię i stepy Kazachstanu. Wiosną 1940 roku wydarzyło się coś, czego nikt nie mógł przewidzieć. Ponad dwadzieścia tysięcy oficerów Wojska Polskiego, policjantów, funkcjonariuszy służby więziennej i wysokich urzędników państwowych zostało zamordowanych na rozkaz Stalina strzałem w tył głowy – przypomniał.
Biskup polowy dodał też, że bliscy ofiar zbrodni katyńskiej nie mieli żadnej informacji o losie swoich mężów i ojców, nie powiadomiono ich o wykonanym na nich wyroku, ani nie wskazano miejsca pochówku. – Wrzuceni do dołów śmierci mieli umrzeć po raz drugi. Pamięć o nich miała być także zabita – powiedział.
Ordynariusz wojskowy powiedział, że dzisiejsza Msza św., w miejsce pielgrzymki „to czas szczególnej rozmowy z Bogiem o bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę” i „czas modlitwy w intencji policjantów, pograniczników i funkcjonariuszy służby więziennej”. – Dzisiejsze spotkanie i modlitwa są także wielkim dziękczynieniem wobec „Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 „– strażników i kustoszy prawdy o pomordowanych na nieludzkiej ziemi”. Tylko prawda jest fundamentem pokoju w wymiarze życia rodzinnego i społecznego, narodowego i międzynarodowego. Jest ona także warunkiem wolności, rozwoju i owocnej współpracy ludów i narodów – podkreślił.
Na koniec bp Guzdek zaapelował o zachowanie pamięci o poległych i pomordowanych na Wschodzie polskich policjantach, pogranicznikach i funkcjonariuszach straży więziennej.
Mszę św. koncelebrowali kapelani związani ze środowiskiem policjantów oraz straży granicznej. W Eucharystii uczestniczyli gen. insp. Marek Działoszyński, komendant główny policji, gen. bryg. Jacek Włodarski, dyrektor generalny służby więziennej, gen. bryg. SG Marek Borkowski, zastępca komendanta głównego straży granicznej. Obecni byli członkowie „Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939”, rodziny funkcjonariuszy poległych na Wschodzie, wojsko i przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych.
Po błogosławieństwie w kaplicy katyńskiej, pod tabliczkami z nazwiskami funkcjonariuszy i pracowników wymiaru sprawiedliwości spoczywających w Miednoje delegacja ministerstwa spraw wewnętrznych złożyła kwiaty i znicze.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się do sali konferencyjnej przy katedrze polowej, gdzie zaprezentowany został spektakl „Wieczernica Miednoje 1940” z udziałem Orkiestry i Chóru Reprezentacyjnego Policji, a także aktorów, grupy rekonstrukcyjnej i wolontariuszy. W programie znalazły się fragmenty muzyki poważnej oraz poezja m. in. Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Po zakończeniu spektaklu biskup polowy wyróżnił ośmiu członków „Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939” medalami bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
KAI, kra
Więcej o Korpusie Ochrony Pogranicza czytaj w tekście Krzysztofa Gędłka: