21 marca 2014

Mimo 25 lat „wolnej” Polski generałowie poprzedniego systemu nadal chowani są na cmentarzach w alejach zasłużonych i z honorami wojskowymi. „Państwowy i wojskowy charakter pogrzebu zostanie potraktowany jako jednoznaczne opowiedzenie się po stronie oprawców żołnierzy polskiego podziemia” – czytamy w oświadczeniu Związku Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Podbeskidzie. Resort obrony narodowej zapowiada zmiany.

W ostatnim czasie MON wycofał ceremoniał wojskowy z pogrzebu gen. Tadeusza Pietrzaka, komendanta głównego MO, posądzanego o udział w zamordowaniu w 1946 r. 30 partyzantów NSZ. Jednakże tego samego dnia pochowano na Powązkach z użyciem wojskowego ceremoniału innego komunistę – Kazimierza Morawskiego, który w czasie stanu wojennego szefował Centralnej Komisji Rewizyjnej PZPR. Z kolei kilka dni wcześniej pogrzeb z wojskowymi honorami miał gen. Piotr Przyłucki, który w grudniu 1970 r. był zastępcą dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

Wesprzyj nas już teraz!

– Jestem zdecydowanie przeciwny chowaniu z ceremoniałem wojskowym osób związanych z komunistycznym systemem, które szkodziły Polsce – powiedział „Rzeczpospolitej” szef MON Tomasz Siemoniak. Dodaje, że w wypracowaniu zmian powinien pomóc Instytut Pamięci Narodowej. – Nie powinna to być uznaniowa decyzja polityka – ministra, tylko wypracowane z IPN jasne kryteria. Wtedy można zmienić regulamin – dodaje.

W sierpniu ubiegłego roku w Rzeszowie z ceremoniałem wojskowym pochowano gen. bryg. Stanisława Kruczka, do teraz oskarżanego o sprawstwo kierownicze w procesie masakry na Wybrzeżu. Z kolei dwa miesiące wcześniej w Konstancinie spoczął uczestnik walk z powojennym podziemiem niepodległościowym, członek WRON-y, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Powietrznej PRL, gen. Longin Łozowicki. W trakcie ceremonii pogrzebowej nad cmentarzem przeleciały trzy samoloty Iskra, które pozostawiły biało-czerwone szlaki dymów…

Prawo do pogrzebu z asystą wojskową mają m.in. zasłużeni dla państwa oraz odznaczeni Orderem Virtuti Militari. W trakcie takiej ceremonii przed uroczystością trumnę dekoruje się flagą państwową. W kaplicy bądź miejscu rytuału ustawia się czteroosobowy posterunek żołnierzy, a w kondukcie maszerują orkiestra, kompania honorowa, poczty sztandarowe oraz żołnierze z poduszkami z odznakami orderów i odznaczeń. Z kolei w czasie składania trumny do grobu trębacz gra trzykrotnie tzw. hasło Wojska Polskiego.

Źródło: „Rzeczpospolita”

KRaj

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 461 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram