21 listopada 2013

Cystersi modlą się o kanonizację bł. Wincentego Kadłubka

(fot. Maciej Szczepańczyk, lic. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via wikimedia commons)

„Został powołany postulator w Rzymie i wicepostulator w Polsce, jest komplet dokumentów i cud sprzed kilku lat za wstawiennictwem bł. Kadłubka, wymagający weryfikacji. Codziennie się o nią modlimy” – informuje o. opat Edward Stradomski, przełożony wspólnoty cysterskiej w Jędrzejowie. Tam znajduje się grób i relikwie bł. Wincentego Kadłubka.

Dwudziestu braci z Jędrzejowa – najstarszego opactwa cysterskiego w Polsce – codziennie modli się o kanonizację bł. Wincentego w modlitwie południowej i podczas Mszy św. w kaplicy bł. Kadłubka, a także po każdej Mszy św. niedzielnej. Starania o kanonizację zostały wznowione w październiku 2012 r., w związku m.in. z przydającą w 2014 r. 200. rocznicą beatyfikacji.

Wesprzyj nas już teraz!

W działania w tym kierunku włączyły się władze miasta. Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek i opat Edward Stradomski w sprawie kanonizacji uzyskali wsparcie kard. Stanisława Dziwisza, który obiecał m. in. pomoc prawną. Rajcowie Jędrzejowa uważają, że kanonizacja tak popularnego biskupa, a później mnicha – twórcy Kroniki Polskiej – byłaby zaszczytem i promocją dla regionu, a opat Edward Stradomski mówi, że byłoby to spełnienie „pragnienia wielu cysterskich wspólnot”.

Kilka lat temu w Karwowie, gdzie urodził się błogosławiony, przyszło na świat zdrowe dziecko, choć lekarze zapewniali, że urodzi się ono kalekie lub martwe. Rodzice modlili się do bł. Wincentego Kadłubka. Komplet dokumentów w tej sprawie znajduje się w Watykanie – wyjaśnia o. Stradomski. Sprawą ze strony polskich cystersów kieruje wicepostulator o. dr Ignacy Rogusz ze Szczyrzyca.

Bł. Wincenty jest związany z opactwem jędrzejowskim, które powstało ok. 1140 r. jako filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Przebudowany później kościół ponownie konsekrował w 1210 r. biskup krakowski Wincenty Kadłubek.

Wincenty Kadłubek urodził się ok. 1160 r. we wsi Karwów koło Opatowa. Był biskupem krakowskim, historiografem, człowiekiem wielkiej wiedzy i kultury, reformatorem Kościoła oraz doradcą panujących. Dobrowolnie zrezygnował z biskupstwa, aby zostać mnichem i pieszo przywędrował w tym celu z Krakowa do Jędrzejowa. Na polecenie księcia Kazimierza II Sprawiedliwego spisał po łacinie „Kronikę Polski” (niestety spłonęła). Wprowadził zwyczaj palenia wiecznej lampki przed tabernakulum. Zmarł 8 marca 1223 r. w Jędrzejowie. Został ogłoszony błogosławionym w 1764 roku – beatyfikował go Klemens XIII.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram