Elementy anty-konwersyjnego prawa w północnoindyjskim stanie Hhimachal Pradesh zostały uznane za niekonstytucyjne. Wysoki Trybunał orzekł, że „człowiek ma nie tylko prawo do wolności sumienia, wyznawania własnej wiary, zmiany wiary, ale także do zachowania swoich przekonań w tajemnicy”. Raport Konferencji Episkopatu w Indiach nazwał tę decyzję „przełomowym orzeczeniem”.
Wyrok jest sukcesem grupy organizacji chrześcijańskich, które złożyły w 2011 r. odwołanie, kwestionujące postanowienia tzw. „prawa o religii”, które weszło w życie w 2007 r. Prawo to w ogromny sposób utrudniało religijną konwersję w tym stanie. Była ona możliwa jedynie po długim okresie i wiązała się z inwigilacją oraz koniecznością zatwierdzenia ze strony sędziego. Obywatele Indii byli także zobligowani do powiadomienia władz w ciągu 30 dni od zamiaru dokonania konwersji na inną niż hinduizm religię. Zgodnie z ostatnim wyrokiem trybunału, nakazy te zostały uznane za niekonstytucyjne.
Wesprzyj nas już teraz!
Globalna Rada indyjskich chrześcijan z zadowoleniem przyjęła wyrok i podziękowała prawnikom, biorącym udział w postępowaniu odwoławczym. – To bardzo pozytywny krok – powiedział ks. Dominic D’Abrio, rzecznik Konferencji Episkopatu Indii dla agencji prasowej Fides. – Orzeczenie może stanowić precedens i wywołać efekt domina. Może ono sprzyjać odwołaniu podobnych przepisów w innych stanach Indii – dodał. Ks. d’Abrio stwierdził ponadto, że wyrok umocnił konstytucję i potwierdził, że każdy ma prawo do wyboru religii.
Prawa zakazujące konwersji służą ochronie przez państwo dominującej religii – hinduizmu. Pierwsze tego typu prawo zostało ustanowione w stanie Orisa w 1967 r., następnie rok później 1968 w Madhya Pradesh oraz w Arunachal Pradesh w 1978 roku. Rządząca hinduska partia nacjonalistyczna „Bharatiya Janata Party” (BJP) wprowadziła tego typu przepisy także w stanie Gudżarat w 2003 r. i Chhattisgarh w 2006r. – a więc rok przed wprowadzeniem ich w Hhimachal Pradesh. Chrześcijaństwo jest trzecią co do wielkości religią w Indiach. Ponad 2% mieszkańców tego kraju (ok. 24 milionów) to chrześcijanie.
Główne źródło: zenit.org
Marcin Jendrzejczak