10 lipca 2012

Jest pierwszą świętą z Rusi. Urodziła się ok. 890 r.  w Wybuti koło Pskowa. Na początku X w. wyszła za mąż za księcia kijowskiego Igora Rurykowicza. Po śmierci męża ok. 945 r. w imieniu małego syna Świętosława objęła władzę w państwie jako regentka. W rządach była zdecydowana i twarda. Odznaczała się także talentami administracyjnymi, dzięki którym umocniła i rozszerzyła państwo. Lud doceniał jej mądre rządy, a także miłosierdzie wobec potrzebujących, dlatego obdarzył ją przydomkiem Mądrej.

Około 955 r. Olga przyjęła Chrzest Święty z Bizancjum. Dwa lata później wybrała się z wizytą do Konstantynopola. Nie przeszkodziło jej to w utrzymywaniu kontaktów z Zachodem. W 959 r. poprosiła Ottona I o przysłanie na Ruś biskupa misyjnego oraz kapłanów. Po przybyciu duchownych rozpoczęty został proces chrystianizacji Rusi.

Gdy nadszedł czas przekazania władzy synowi Olga oddała się modlitwie i spełnianiu uczynków miłosierdzia. Niestety w ostatnich latach życia była świadkiem repoganizacji kraju, której głównym sprawcą był jej syn Świętosław. W 961 r. zamordowany został biskup łaciński. Zmarła w 969 r.

Św. Włodzimierz kazał przenieść ciało babki do wybudowanego przez nią kościoła Mądrości Bożej w Kijowie. Jej relikwie stały się źródłem licznych cudownych uzdrowień.

Kościół wspomina św. Olgę 11 lipca.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram