Sprawa prawnego uznania Kościoła katolickiego w Turcji zdominowała wysłuchanie przedstawicieli konferencji episkopatu tego kraju na forum parlamentu. Odbyło się ono 16 kwietnia z inicjatywy ambasadora Turcji przy Stolicy Apostolskiej, Kenana Gürsoya w ramach konsultacji związanych z pracami nad nową konstytucją.
W opublikowanym po jego zakończeniu komunikacie konferencja episkopatu poinformowała, że ma nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie przedstawionych postulatów. – Głównym życzeniem Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego jest jego prawne uznanie jako Kościoła w Turcji – głosi nota. Przedstawiciele władz wyjaśnili, że nie wymaga to zapisu w konstytucji, lecz może się dokonać na mocy ustawy.
Na kolejnych spotkaniach mają być podjęte kolejne zagadnienia podnoszone przez Kościół, takie jak: problem własności kościołów, szkół, szpitali i innych nieruchomości, których akty własności posiada Kościół katolicki obrządku łacińskiego. Osiągnięcie porozumienia w tych sprawach wymaga jednak cierpliwości – zaznacza komunikat biskupów.
W wysłuchaniu na forum komisji konstytucyjnej Wielkiego Zgromadzenia uczestniczyli: przewodniczący konferencji episkopatu, abp Ruggero Franceschini z Izmiru, wikariusz apostolski Stambułu, bp Louis Pelâtre, abp Georges Khazzoum z Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego, chorepiskop Yusuf Sağ z Kościoła katolickiego obrządku syryjskiego oraz rzecznik episkopatu, Rinaldo Marmara.
Podobne wysłuchanie odbyło się 20 lutego z udziałem prawosławnego patriarchy Konstantynopola, Bartłomieja I. Abp Franceschini mówił wówczas, że jest to ważny krok w kierunku uznania praw mniejszości.
Źródło: KAI