W piątek 23 marca papież Benedykt XVI rozpoczął wizytę apostolską w Meksyku. W sumie odwiedzi trzy miejscowości: Silao, Guanajuato i León. 24 marca Ojciec Święty złoży wizytę prezydentowi Felipe Calderónowi w „Casa del Conde Rul di Guanajuato”, a po południu w León spotka się z meksykańskimi dziećmi. W niedzielę rano w parku Bicentenario papież odprawi Mszę św., zaś wieczorem w katedrze Matki Bożej Światła będzie przewodniczył nieszporom, podczas których spotka się z biskupami Meksyku i innych państw Ameryki Łacińskiej.
26 marca Ojciec Święty uda się na Kubę. Po przylocie do Santiago de Cuba papież odprawi Mszę św. z okazji 400. rocznicy odnalezienia figury Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre. Wizytę w sanktuarium, w którym przechowywany jest cudowny wizerunek, zaplanowano na drugi dzień pobytu na wyspie. Następnie Ojciec Święty uda się do stolicy kraju Hawany. Tam złoży kurtuazyjną wizytę Przewodniczącemu Rady Państwa i Rady Ministrów Republiki Kuby Raúlowi Castro. Wieczorem podczas kolacji spotka się z miejscowym episkopatem. W środę rano Benedykt XVI odprawi Mszę św. na Plaza de la Revolución w Hawanie. Po południu nastąpi pożegnanie Ojca Świętego i odlot do Rzymu.
Komentatorzy podkreślają, że papież przyjedzie do Meksyku w chwili, gdy w kraju nasila się przemoc na tle rywalizacji między kartelami narkotykowymi. Wojna narkotykowa trwa od 2006 r. i pochłonęła już 50 tys. ofiar. W dodatku mordercy działający na zlecenie gangów wykazują się niebywałym okrucieństwem, dokonując nawet zbiorowych egzekucji.
Wesprzyj nas już teraz!
Kościół zdecydowanie potępił narkobiznes i wezwał członków gangów do nawrócenia się.
Płaci za to wysoką cenę. Przestępcy mszczą się na księżach, usiłują ich zastraszyć, dochodzi także do zabójstw. Taki los spotkał m.in. ks. Salvadora Ruiza z Tijuany. Jego skrępowane i częściowo zwęglone ciało policja znalazła 23 maja ubiegłego roku.
Giną też przypadkowi ludzie modlący się w kościołach. 21 stycznia br. grupa uzbrojonych ludzi wtargnęła do kaplicy w miejscowości Corral Falso w stanie Guerrero. Strzelając do modlących się, zabili siedem osób, a pięć ranili. W 2010 r. doszło do masakry w miasteczku Tescalitlan. Rywalizujące ze sobą gangi narkotykowe otworzyły ogień do tłumu uczestniczącego w uroczystościach przed odpustem Matki Bożej z Guadalupe. Zginęło wtedy 11 osób, a 22 zostały ranne.
Ważną częścią działalności Kościoła jest obrona życia i rodziny. Gdy w 2007 r. w Dystrykcie Federalnym, obejmującym Miasto Meksyk, zalegalizowano aborcję do 12. tygodnia ciąży, w odpowiedzi w 13 stanach wprowadzono poprawki do stanowych konstytucji, uniemożliwiające przyjęcie w przyszłości podobnego prawodawstwa, a w konsekwencji uznające prawo do życia za najbardziej podstawowe prawo człowieka i gwarantujące ochronę życia poczętego. W dwóch stanach zostały one zaskarżone przez zwolenników aborcji, jednak w 2011 r. Sąd Najwyższy odrzucił ich argumenty, że dziecko nienarodzone nie podlega ochronie konstytucyjnej.
Porażką katolików zakończyła się walka o zablokowanie uznania „małżeństw” homoseksualnych i prawa do adopcji przez nie dzieci. Przepisy wprowadzone w 2009 r. przez władze Dystryktu Federalnego, zostały zaskarżone w Sądzie Najwyższym przez rząd Meksyku. Jednak w następnym roku trybunał ten orzekł ich zgodność z konstytucją.
Kolejny kraj, który odwiedzi Benedykt XVI – Kuba, w dalszym ciągu nie może wyzwolić się spod panowania reżimu komunistycznego. Co prawda, w ostatnich latach także tam dokonują się pewne zmiany, przede wszystkim w gospodarce, są one jednak bardzo powolne.
Nadal ograniczana jest duszpasterska działalność Kościoła, zwłaszcza dostęp do środków masowego przekazu. Młodzież ciągle poddawana jest propagandzie komunistycznej w szkołach i organizacjach młodzieżowych. W pracy ewangelizacyjnej nie można liczyć także na starsze pokolenie, które w większości zostało wychowane na Kubie rewolucyjnej w duchu areligijnym.
Mimo licznych ograniczeń nałożonych przez władze na działalność Kościoła prowadzi on w tym kraju 4 przedszkola i żłobki, 6 szkół podstawowych i 2 uczelnie wyższe. Do wszystkich tych placówek uczęszcza łącznie nieco ponad 1,1 tys. uczniów i studentów. Kościół prowadzi też 27 różnych instytucji służby zdrowia (przychodnie, domy opieki dla starców i niepełnosprawnych, sierocińce itp.).
W związku z wizytą Benedykta XVI na Kubie praski biskup pomocniczy i były rzecznik Karty 77, bp Václav Malý zaapelował do prezydenta Raúla Castro o uwolnienie więźniów politycznych. Hierarcha wezwał Castro, by ten zaangażował się w uwolnienie wszystkich więźniów sumienia w kraju i zapewnił swym autorytetem, aby także na wolności nie byli oni szykanowani. „Interwencje organów policyjnych bezpośrednio przed przybyciem papieża wobec osób, które dążą do budowania na Kubie warunków wolności i demokracji bez uciekania się do przemocy, czynią niewiarygodnym wystosowane przez władze zaproszenie najwyższego autorytetu w Kościele katolickim, z którym chce Pan odbyć rozmowę szczerą i otwartą na temat przyszłości Kościoła i społeczeństwa” – stwierdził bp Václav Malý.
Źródło: KAI, ak