26 sierpnia 2021

Polscy biskupi o Mszy trydenckiej po „Traditionis custodes” nie rozmawiali? Dołącz do Synowskiej Prośby, podpisz apel

(Źródło: episkopat.pl)

Wbrew wcześniejszym, nieoficjalnym sygnałom, Rada Biskupów Diecezjalnych Konferencji Episkopatu Polski nie zajęła się problemem formalnych trudności w sprawowaniu Mszy trydenckiej, jakie wystąpiły po ogłoszeniu motu propio papieża Franciszka Traditionis custodes. Papież w tym zakresie oddał decyzję Ordynariuszom, a wierni wciąż oczekują na ich decyzje.

Dołącz do Synowskiej Prośby – dotąd pod apelem podpisało się już ponad 10 tys. wiernych

W związku z ogłoszeniem motu propio papieża Franciszka Traditionis custodes, polscy katolicy skierowali do swych biskupów Synowską Prośbę o wielkoduszne zabezpieczenie potrzeb duszpasterskich katolików przywiązanych do tradycyjnej formy rytu rzymskiego. To właśnie sam Franciszek w swym dokumencie zarezerwował taką możliwość dla biskupów-ordynariuszy. Stąd wielu wiernych z niecierpliwością i wielką nadzieją oczekuje na ich głos.

Wesprzyj nas już teraz!

Katoliccy wierni w Polsce proszą o zachowanie wszelkich istniejących dotąd wspólnot, o brak ograniczeń dla kapłańskich celebracji prywatnych oraz o dyspensę od zakazu celebracji w kościołach parafialnych.

Problem – wedle nieoficjalnych doniesień – miał stanąć na Radzie Biskupów Diecezjalnych Konferencji Episkopatu Polski. Tak się jednak nie stało. W efekcie wierni w wielu diecezjach wciąż z niepokojem wyczekują na głos swoich Pasterzy. Dlatego tak ważne jest dołączenie do Synowskiej Prośby. 

Kliknij TUTAJ i podpisz Apel do Biskupów

***

Poniżej – za episkopat.pl, publikujemy pełny komunikat po spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych Konferencji Episkopatu Polski

KOMUNIKAT
RADY BISKUPÓW DIECEZJALNYCH KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
PO SPOTKANIU NA JASNEJ GÓRZE W DNIU 25 SIERPNIA 2021 ROKU

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 25 sierpnia 2021 r., na Jasnej Górze zebrała się Rada Biskupów Diecezjalnych Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie było poświęcone aktualnym kwestiom organizacyjnym i duszpasterskim Kościoła w naszym kraju.

  1. Już za niecałe trzy tygodnie będziemy przeżywać od dawna oczekiwaną i wyjątkową dla Polski beatyfikację Sług Bożych Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i założycielki ośrodka dla ociemniałych w Laskach Matki Elżbiety Róży Czackiej. Uroczystość ta będzie miała miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 12 września o godz. 12.00. Przewodniczyć jej będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Ze względu na trwającą pandemię, przygotowana została w sposób godny i skromny. Biskupi zdają sobie sprawę, że z tego powodu tylko niewielka liczba osób będzie mogła uczestniczyć we Mszy na miejscu beatyfikacji. Dlatego gorąco proszą o zrozumienie tej specyficznej sytuacji i włączenie się we wspólną modlitwę przez specjalne transmisje i obchody organizowane lokalnie w katedrach i parafiach w całej Polsce.
  2. W trakcie obrad podjęto temat zbliżającej się wizyty Ad limina Apostolorum, zwłaszcza związanych z nią kwestii organizacyjnych. Jej celem jest pielgrzymowanie biskupów do grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła. Biskupi polscy udadzą się do Rzymu w czterech grupach według podziału administracyjnego na prowincje kościelne. Pierwsza rozpocznie wizytę 4 października, a ostatnia zakończy 30 października br. W trakcie pobytu, poza Eucharystiami sprawowanymi w czterech bazylikach większych Wiecznego Miasta, każda z grup zostanie przyjęta na specjalnej audiencji przez Papieża Franciszka oraz spotka się z przedstawicielami watykańskich dykasterii. Do Watykanu zostały już wysłane wszystkie wymagane przy takiej wizycie sprawozdania.
  3. Biskupi omówili również przygotowania do zwołanego przez Papieża Franciszka XIV Zwyczajnego Ogólnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, który w nowej formule zostanie zainaugurowany 9 i 10 października tego roku w Rzymie. Po raz pierwszy na sesji inauguracyjnej Kościół w Polsce reprezentować będzie osoba świecka. Temat Synodu to: Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja. Tym razem będzie on zorganizowany w trzech fazach: diecezjalnej, kontynentalnej i powszechnej. Biskupi zapoznali się z ogólnymi założeniami prac synodalnych i podjęli refleksję nad ich szczegółowymi wytycznymi.
  4. Wobec wydarzeń na wschodniej granicy Polski, a przede wszystkim wydarzeń w Afganistanie, biskupi diecezjalni przypominają, że sytuacja migrantów i uchodźców zawsze powinna budzić zrozumienie, współczucie i pomoc. Tym, którzy uciekają przed prześladowaniami, winniśmy okazać postawę chrześcijańskiej gościnności, z zachowaniem obowiązującego prawa, gwarantującego bezpieczeństwo zarówno uchodźcom, jak i społeczności przyjmującej. Oczekujemy od państwa i samorządów wypracowania właściwych dla naszej sytuacji mechanizmów pomocy uchodźcom, które będą mogły być wsparte zaangażowaniem Kościoła w Polsce. Biskupi dziękują także za wszelkie inicjatywy pomocowe Caritas oraz lokalnych społeczności, jak również żołnierzom i Straży Granicznej za ich trudną służbę. Maryja, Królowa Polski i Pociecha Migrantów, niech będzie naszą przewodniczką i opiekunką w tym dziele.

Biskupi diecezjalni, przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, modlą się w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli, prosząc Boga o światło i łaski dla nich. Wyrażają wdzięczność rolnikom za ich pracę, która zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańcom naszej Ojczyzny. Polecają cały Naród wstawienniczej opiece Matki Bożej Częstochowskiej i przed Jej Jasnogórskim Tronem modlą się w intencji wszystkich Rodaków w kraju i za granicą, udzielając pasterskiego błogosławieństwa.

Rada Biskupów Diecezjalnych Konferencji Episkopatu Polski

25 sierpnia 2021 roku

 

Zobacz także:

Dołącz do Synowskiej Prośby i zaapeluj do biskupów o ochronę Mszy Świętej w klasycznym rycie!

Krystian Kratiuk: prośmy biskupów o utrzymanie „starej” Mszy. Jest szansa!

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram