– Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wystąpiła z blisko 150 wnioskami o uchylenie immunitetu dla sędziów i prokuratorów orzekających w czasie stanu wojennego i w latach 80. – mówił w sobotę na antenie Polskiego Radia 24 dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
W rozmowie z Tadeuszem Płużańskim prezes IPN opowiedział o obecnej i zaplanowanej na najbliższy czas działalności instytutu. – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wystąpiła z blisko 150 wnioskami o uchylenie immunitetu dla sędziów i prokuratorów orzekających w czasie stanu wojennego i w latach 80. – poinformował.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że jest to „pierwszy krok na drodze współpracy IPN i prokuratury”. – Trzeba pamiętać, że ta komisja formalnie podlega Prokuratorowi Generalnemu, ale współpraca między nami jest możliwa – przypomniał.
Wesprzyj nas już teraz!
– Razem z prokuratorem Andrzejem Pozorskim ustaliliśmy, że w najbliższym roku będziemy szukali możliwości współpracy wokół celów IPN. Jednym z nich jest oczywiście przywrócenie sprawiedliwości transformacyjnej – podkreślił prezes instytutu. – Dajemy sobie rok na to, żeby zdynamizować procesy w tym zakresie. To ogromna praca nie tylko Komisji, ale też Biura Poszukiwań i Identyfikacji – tłumaczył.
Pytany o warszawskie Powązki, gdzie spoczywają nie tylko ofiary komunistycznego terroru, ale także sprawcy, odpowiedział, że „niestety IPN nie jest władny, by kompleksowo zająć się tym miejscem”. – Ale jesteśmy gotowi do tego, by podejmować analizy historyczne, czy osoby, które są tam chowane nie służyły reżimowi komunistycznemu – mówił.
– Nasze zdanie co do Powązek Wojskowych jest niezmienne – nie należy tam chować tych, którzy służyli obcemu mocarstwu. Wesprzemy każdą inicjatywę, która będzie dążyła do tego, żeby uporządkować sytuację w tej świętej, polskiej nekropolii – podkreślił gość PR24.
Źródło: PolskieRadio24.pl, Polskie Radio 24
TK