Wakacje to czas odpoczynku. Niestety często do potrzebnego nam relaksu dokładane jest – zupełnie niepotrzebnie – rozluźnienie. Chodzi tu o pozwalanie sobie „na więcej” w zakresie tak zachowań, jak i stroju. Nie dajmy się uwieść tej złej modzie. Pamiętajmy, że wakacje nie zwalniają nas z dobrych obyczajów.
Przypominamy teksty PCh24.pl dotyczące stroju i godnego zachowania – nie tylko w kościele
Wybierasz się do kościoła? Bardzo dobrze, że w czasie wakacji nie zapominasz o Panu Bogu. Czas wolny i upał nie zwalniają Cię jednak z przyodziania godnego stroju. Pamiętaj, że w wielu krajach i kulturach bez stosownego stroju nie zostałbyś wpuszczony do świątyni. Zasady to i tak sprawa drugorzędna. Nade wszystko bowiem Twój ubiór winien być dostoswany do spotkania z Królem! I o tym pamiętaj!
Wesprzyj nas już teraz!
8 rzeczy, w które NIE WOLNO się ubrać do Kościoła. Nawet gorącym latem
Moda podsuwa nam różne pomysły na ubiór. Pamiętajmy, że to jak wyglądamy świadczy o nas. Nie dajmy sobie wmówić, że potargane spodnie to krzyk mody. Nic podobnego. To jedynie świadectwo upadku kultury.
Parafrazując znane powiedzenie, można stwierdzić: pokaż jak się ubierasz, a powiem ci kim jestem”. W jaki sposób ubranie może służyć duszy? Zachęcamy do zapoznania się z tekstem:
„Pokaż mi jak się ubierasz a powiem ci kim jesteś”, czyli ubiór jako lustro epoki
Ciało – jak mówił Apostoł Paweł – jest przybytkiem Ducha Świętego (1 Kor 6, 19), dlatego nie można pozwolić na jego zhańbienie, należy o nie dbać oraz okrywać odpowiednim strojem. Ubiór ma podkreślać nasze pochodzenie – a jako katolicy jesteśmy przecież dziećmi Króla. Czy zatem naprawdę wszystko jedno, w co się stroimy na Jego ucztę?
Jesteś „tylko” turystą? Nie bierzesz udziału w liturgii? Sądzisz, że strój właściwy dla świątyni Cię nie obowiązuje? Jesteś w błędzie! Wkraczasz do Domu Pana. Nie ma taryfy ulgowej!
Ubiór, który nosimy, staje się częścią naszego „ja”, i wydaje o nas świadectwo. Zdradza wiele rzeczy, których nie chcielibyśmy mówić o sobie. Mówi, że ten człowiek jest bezmyślnym snobem, bez charakteru i próżnym. Tamten znów jest delikatny, opanowany i godny szacunku. Mowę ubioru słyszą ludzie. Ubieranie się dla jednego jest aniołem stróżem, dla drugiego zgorszeniem i trucizną duszy.
Szata zdradza sekrety człowieka. Mowę ubioru ludzie bowiem słyszą doskonale
Czy dla mężczyzny z naszego kręgu cywilizacyjnego istnieje jeszcze prócz garnituru jakiś inny strój godny i reprezentacyjny? Czy mamy jakieś inne odzienie, które odzwierciedlałoby choć trochę to, czego Zachód dokonał w dziedzinie udoskonalenia i uwznioślenia kultury codziennej, przepajając zwyczajne życie porządkiem, umiarem, schludnością, elegancją, a zarazem praktycznością, a ostatecznie duchem zakorzenionym w Ewangelii? Oczywiście istnieje tylko garnitur! Jest on bowiem dla dżentelmena tym, czym habit dla mnicha, sutanna dla księdza, czy mundur dla żołnierza!
Wakacje, urlop i… przyjdzie czas wrócić do pracy. Jaki strój wybrać? I czy to co na siebie założymy jest tylko kwestią gustu? Zachęcamy do lektury i dyskusji:
Spodnie, marynarka… To jak kobieta ubiera się do pracy, jest tylko kwestią gustu?
Jak więc się ubierać? Podpowiadamy zatem krótko i zwięźle o czym trzeba pamiętać:
8 rzeczy które trzeba wiedzieć o ubieraniu się – także na urlopie