20 grudnia 2022

Krajowa Rada Sądownictwa niezwykle krytycznie wypowiedziała się na temat projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, który miał być procedowany w Sejmie w ostatnich dniach. Zdaniem KRS przyjęcie ustawy o takim kształcie, byłoby praktyczną likwidacją sądownictwa.

„Wejście w życie rozwiązań proponowanych w projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym oznacza praktyczną likwidację sądownictwa jako władzy sprawującej wymiar sprawiedliwości” – oceniła Krajowa Rada Sądownictwa we wtorkowej opinii do tego projektu.

Według KRS rozwiązania zaproponowane w tym projekcie naruszają konstytucję. Jak podkreślono, ponadto po takich zmianach wymiar sprawiedliwości „zamiast rozstrzygać sprawy obywateli, staje się machiną, której wysiłek polega na badaniu legalności własnego funkcjonowania”. „Nie będzie żadnym nadużyciem stwierdzenie, że projektowana ustawa istotnie zmienia ustrój RP” – zaznaczyła Rada.

Wesprzyj nas już teraz!

Przypomnijmy, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym został wniesiony do Sejmu przez posłów PiS. Miał on wypełnić kluczowy tzw. kamień milowy, wymagany przez Komisję Europejską do odblokowania części środków z KPO. Projekt został ostatecznie wycofany z porządku obrad, a następnie skrytykowany m.in. przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Lider formacji stwierdził, że uchwalenie ustawy w takim kształcie byłoby skrajnie destrukcyjne dla Polski.

Zgodnie z tym projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miały być rozstrzygane przez Naczelny Sąd Administracyjny, a nie jak obecnie przez utworzoną niedawno Izbę Odpowiedzialność Zawodowej SN. Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także „z urzędu” sam sąd.

W opinii KRS podpisanej przez przewodniczącą Rady sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką oceniono, że „największym mankamentem projektu jest wprowadzenie możliwości badania spełnienia wymogów niezawisłości i bezstronności oraz ustanowienia sądu na podstawie ustawy z uwzględnieniem okoliczności towarzyszących jego powołaniu”. „Projekt w istocie czyni fikcją powołanie na urząd sędziego na czas nieoznaczony, przez co efektywnie prowadzi do naruszenia, a wręcz zniweczenia konstytucyjnej procedury powoływania sędziów” – wskazała KRS.

„Wejście w życie proponowanych rozwiązań oznacza praktyczną likwidację sądownictwa jako władzy sprawującej wymiar sprawiedliwości” – podsumowała Krajowa Rada Sądownictwa.

Dwa dni po złożeniu tego projektu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Ponowne prace nad projektem – jak zapowiadano – Sejm ma podjąć 11 stycznia.

pap logo

Źródło: PAP/Marcin Jabłoński

Oprac. WMa

Prezes Kaczyński o ustawie o Sądzie Najwyższym: jej uchwalenie mogłoby być skrajnie destrukcyjne dla Polski

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(9)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram