W środę 22 grudnia papież wygłosił przemówienie do Kurii Rzymskiej. Obok wielu innych wątków poruszył także kwestię pokoju.
„Nigdy tak jak w tej chwili nie odczuwamy wielkiej tęsknoty za pokojem. Myślę o udręczonej Ukrainie, ale także o wielu konfliktach, które toczą się w różnych częściach świata. Wojna i przemoc są zawsze porażką. Religia nie może przyczyniać się do podsycania konfliktów. Ewangelia jest zawsze Ewangelią pokoju, i w imię żadnego Boga nie można ogłosić wojny „świętą” – przypomniał Franciszek.
Podkreślił, że tam, gdzie panują śmierć, podziały, konflikty, cierpienie niewinnych, tam możemy tylko rozpoznać Jezusa ukrzyżowanego. „I właśnie w tej chwili chciałbym, aby nasze myśli zwróciły się ku tym, którzy najbardziej cierpią” – zachęcił Franciszek przywołując słowa słynnego niemieckiego teologa protestanckiego Dietricha Bonhoeffera napisane z nazistowskiego więzienia.Franciszek zwrócił uwagę, że kulturę pokoju buduje się nie tylko pomiędzy ludami i narodami, ale zaczyna się ona w sercu każdego z nas. „Cierpiąc z powodu szalejących wojen i przemocy, możemy i musimy wnieść nasz wkład w pokój, starając się wykorzenić z naszych serc wszelki korzeń nienawiści i niechęci wobec naszych braci i sióstr, którzy żyją obok nas” – zaznaczył Ojciec Święty i zachęcił: „Jeśli to prawda, że chcemy, by ustał zgiełk wojny i ustąpił miejsca pokojowi, to zacznijmy od siebie. Święty Paweł mówi nam wyraźnie, że życzliwość, miłosierdzie i przebaczenie są lekarstwem, jakim dysponujemy, by budować pokój”.
Wesprzyj nas już teraz!
Papież przestrzegł przed przemocą zbrojna, ale także przed przemocą werbalną, psychologiczną, związaną z nadużywaniem władzy, ukrytą przemocą związaną z plotkowaniem. „Przed Księciem Pokoju, który przychodzi na świat, złóżmy wszelką broń każdego rodzaju. Niech nikt nie wykorzystuje swojej pozycji i roli do poniżania drugiego” – zaapelował Franciszek.
Ojciec Święty zaznaczył też: „Wszelka wojna, aby ją ugasić potrzebuje przebaczenia, inaczej sprawiedliwość staje się zemstą, a miłość jest uznawana jedynie za formę słabości. W przebaczeniu zawsze działa Boża wszechmoc. Niech wdzięczność, nawrócenie i pokój będą zatem darami tych Świąt. Życzę wszystkim dobrego Bożego Narodzenia!”
Źródło: KAI
Pach
O wojnie sprawiedliwej i polskiej szkole prawa międzynarodowego
Kiedy wolno pójść na wojnę? Dr Paweł Milcarek o tym, czym jest wojna sprawiedliwa