Jeśli rozwój sztucznej inteligencji ma służyć dobru ludzkości, to jego podstawowym kryterium musi być godność osoby ludzkiej. Człowiek i ludzkość pozostają bezpieczne tylko pod panowaniem Chrystusa – powiedział w niedzielę przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
W homilii wygłoszonej podczas mszy św. w katedrze w Poznaniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że „Bóg jako Stwórca nie może nie być Panem swojego stworzenia: w obyczajach, w prawach, w polityce i gospodarce, w życiu jednostek, rodzin i państw”.
– Tej prawdy o panowaniu Chrystusa nad całym stworzeniem nie są w stanie zakwestionować żadne osiągnięcie ludzkiego geniuszu, mimo iż w międzyczasie ludzkość rzeczywiście poczyniła – w sensie technicznym – ogromne postępy. Jeśli rozwój ludzkości pójdzie zgodnie z prawem Bożym, ludzkość nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak pójdzie przeciw prawom Bożym, to istnieją poważne powody do obaw – powiedział abp Gądecki.
Wesprzyj nas już teraz!
Hierarcha wskazał, że rozwój sztucznej inteligencji „to ogromny potencjał dla ludzkości”. – Zostanie on jednak dobrze wykorzystany tylko wtedy, gdy ci, którzy rozwijają te techniki, zachowają konsekwentnie wolę działania w sposób etyczny i odpowiedzialny. Jeśli rozwój sztucznej inteligencji ma służyć dobru ludzkości, to jego podstawowym kryterium musi być godność osoby ludzkiej – dodał metropolita.
Arcybiskup ocenił, że jak dotąd „dane zdają się sugerować”, że techniki cyfrowe posłużyły do zwiększenia na świecie nierówności materialnej i w dostępie do wpływów politycznych i społecznych. Duchowny apelował o ostrożność, mówiąc o powierzaniu „osądu algorytmom” w procesach decyzyjnych.
– Ostatnio setki biznesmenów, inwestorów i ekspertów od sztucznej inteligencji – w tym także Elon Musk – wezwało we wspólnym liście do natychmiastowego wstrzymania szkolenia systemów sztucznej inteligencji potężniejszych niż GPT-4 na co najmniej pół roku. Przesłanie tego listu jest proste – obserwując obecny wyścig zbrojeń – nikt nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji podobnych działań – powiedział abp Gądecki.
Dodał, że zaawansowana sztuczna inteligencja może tworzyć „głęboką zmianę w historii życia na Ziemi”. Zaznaczył, do rozwoju tej technologii powinno się podchodzić z wielką ostrożnością. – Niekontrolowane podejście do rozwoju sztucznej inteligencji grozi zalewem dezinformacji, masową automatyzacją pracy, a nawet zastąpieniem ludzi przez maszyny i utratą kontroli nad cywilizacją – ostrzegał hierarcha.
– Człowiek i ludzkość pozostają bezpieczne tylko pod panowaniem Chrystusa, które to panowanie rodzi się z miłości, ukazuje miłość i rządzi się miłością – zaznaczył przewodniczący KEP.
Źródło: PAP / Szymon Kiepel
Moralność, etyka? Dla „sztucznej inteligencji” to pojęcia obce. Liczy się osiągnięcie celu