20 października 2023

Papież Franciszek: cierpienie migrantów i uchodźców woła o pomstę do nieba

(fot. EPA/VATICAN MEDIA Dostawca: PAP/EPA.)

Papież Franciszek przewodniczył w czwartek wieczorem modlitwie za migrantów i uchodźców, przy przedstawiającej ich rzeźbie na placu św. Piotra. Mówił, że cierpienie migrantów „woła o pomstę do nieba”. „Są porywani, więzieni, wyzyskiwani i zniewalani. Są poniżani, torturowani i gwałceni” – wyliczył.

Spotkanie modlitewne odbyło się w ramach trwającego w Watykanie synodu biskupów i z udziałem jego uczestników. W przemówieniu papież przypomniał o wielu obecnie niebezpiecznych szlakach migracyjnych, przez pustynie, lasy, rzeki i morza.

„Iluż braci i sióstr – powiedział – jest okradanych, odzieranych i bitych podczas drogi? Wyruszają oszukani przez pozbawionych skrupułów handlarzy. Następnie są sprzedawani jako towar wymienny. Są porywani, więzieni, wyzyskiwani i zniewalani. Są poniżani, torturowani i gwałceni” – mówił.

Wesprzyj nas już teraz!

„Wielu z nich umiera, nie docierając do celu. Szlaki migracyjne naszych czasów pełne są poranionych mężczyzn i kobiet pozostawionych na pół umarłych, pełne braci i sióstr, których cierpienie woła o pomstę do nieba. Często są to osoby uciekające przed wojną i terroryzmem, jak to niestety widzimy w tych dniach” – dodał Franciszek.

Jak podkreślił, podobnie jak dobry Samarytanin, jesteśmy wezwani, żeby „stać się bliźnimi wszystkich współczesnych podróżnych, aby ratować ich życie, leczyć ich rany, koić ich cierpienie”.  Przypomniał cztery czasowniki, które – jak powtarza – powinny charakteryzować postawę wobec migrantów: „przyjmować, chronić, promować i integrować”.

Zdaniem Franciszka ważne jest odpowiednie przygotowanie się na wyzwania dzisiejszych migracji, rozumiejąc ich kwestie krytyczne, „ale także szanse, jakie oferują, w celu rozwoju bardziej integracyjnych, piękniejszych i bardziej pokojowych społeczeństw”.

„Wszyscy musimy starać się uczynić drogę bezpieczniejszą, aby dzisiejsi podróżni nie padali ofiarą zbójców. Konieczne jest zwielokrotnienie wysiłków w walce z siatkami przestępczymi, które zarabiają na marzeniach migrantów. Ale równie konieczne jest wskazanie bezpieczniejszych dróg” – apelował, mówiąc o potrzebie rozszerzenia regularnych kanałów migracji.

Według Franciszka konieczne jest nawiązanie dialogu między polityką demograficzną i gospodarczą, a polityką migracyjną, z korzyścią – jak stwierdził – „dla wszystkich zaangażowanych osób, nie zapominając o tym, by w centrum uwagi znaleźli się najbardziej bezbronni”.

„Konieczne jest również promowanie wspólnego i współodpowiedzialnego podejścia do zarządzania przepływami migracyjnymi, które prawdopodobnie wzrosną w nadchodzących latach” – dodał. Na zakończenie modlono się za tych, którzy stracili życie na różnych szlakach migracyjnych.

Autorem pomnika na placu św. Piotra, przedstawiającego grupę uchodźców z różnych epok historycznych, stłoczonych na łodzi, jest kanadyjski artysta Timothy Schmalz. Został odsłonięty przez papieża Franciszka w 2019 roku podczas obchodów Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

PAPpap logo

Jakub Majewski: „Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia” – niewczesny koniec legendy

Niemiecka polityka imigracyjna to głupota – mówi socjolog z think-tanku w Brukseli

Łukasz Warzecha: Imigracja? Jakoś to będzie

Niemiecki minister finansów: By odzyskać kontrolę nad imigracją, należy zmniejszyć świadczenia socjalne

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(43)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram