Kard. Walter Kasper opowiada się za dopuszczaniem do Komunii świętej każdego, kto o to prosi; mówi też o święceniach dla kobiet oraz homoseksualistach.
Kardynał Walter Kasper to jedna z najważniejszych postaci pierwszych lat pontyfikatu Franciszka. Hierarcha w połowie lat 90. uczestniczył w zakładaniu grupy z Sankt Gallen; był pierwszym gospodarzem spotkania jej członków w klasztorze Heiligenkreuz. Kasper krytykował teologię św. Jana Pawła II i Józefa Ratzingera/Benedykta XVI; w 2014 został wyróżniony przez Franciszka, który poprosił go o wygłoszenie przemówienia na konsystorzu. Kasper mówił na temat miłosierdzia, agitując za dopuszczeniem do Komunii świętej rozwodników w powtórnych związkach. Franciszek poszedł za jego linią publikując w 2016 roku adhortację Amoris laetitia. W kolejnych latach ze względu na zaawansowany wiek – Kasper ma 90 lat – purpurat nie odgrywał już bardziej znaczącej roli. Jego opinie stanowią jednak cały czas ważny punkt odniesienia w dyskusji o przebudowie Kościoła.
W rozmowie z włoską gazetą Il Piccolo Kasper mówił o kilku debatowanych dziś w Kościele problemach: dopuszczaniu rozwodników do Komunii, roli kobiet i homoseksualizmie. W tej pierwszej kwestii purpurat zwrócił uwagę na „skomplikowanie” wielu sytuacji rozwodowych. – Jestem księdzem ponad 65 lat. Jeszcze nigdy nie odmówiłem nikomu Komunii. Uważam, że musi to być decyzja sumienia każdego człowieka – stwierdził.
Wesprzyj nas już teraz!
Kasper jest głosicielem filozoficznej koncepcji autonomii moralnej, którą wychodząc od Immanuela Kanta rozwijał w połowie XX wieku jeden z jego nauczycieli, ks. prof. Alfons Auer. Zgodnie z autonomią moralną człowiek sam podejmuje decyzję, czy w jego konkretnej sytuacji będzie przestrzegać jakieś normy nauczanej przez Kościół, czy też nie.
Pytany o rolę kobiet Kasper stwierdził: – Danie kobietom większej przestrzeni w Kościele jest dziś obowiązkiem. Muszą zajmować odpowiedzialne stanowiska. Odnośnie homoseksualistów stwierdził: – Ludzie z taką orientacją muszą być szanowani i nie wolno ich dyskryminować. Jest miejsce dla każdego, kto chce do Kościoła.
Źródła: domradio.de, PCh24.pl
Pach