Dzisiaj

Izrael: policja wtargnęła do chronionego przez Francję Kościoła. Żydzi aresztowali żandarmów

(fot. Yoav Dothan, Public domain, via Wikimedia Commons)

W Jerozolimie doszło do dyplomatycznego incydentu wokół starożytnej chrześcijańskiej świątyni. Uzbrojeni żydowscy policjanci wtargnęli na teren kościoła na Górze Oliwnej, podlegający francuskiej opiece. Doszło do konfliktu pomiędzy żandarmami czuwającymi nad miejscem kultu, a służbami Izraela. 

Wydarzenie miało miejsce podczas wizyty dyplomatycznej Jeana- Noëla Barrota w Jerozolimie w czwartek 8 listopada. Jak wyjaśnił portal tysol.pl, francuski minister spraw zagranicznych zamierzał odwiedzić podlegający pieczy Republiki Kościół „Eleona”, (gr. Gaj oliwny) przebywając w tym mieście. Wedle tradycji świątynię zbudowano na miejscu, w którym Chrystus przekazał uczniom słowa Modlitwy Pańskiej, a jego wybudowanie nakazała Św. Helena.

Zamiarom dyplomaty przeszkodziły działania żydowskiej policji, która w tym samym czasie uzbrojona wtargnęła na teren podlegający jurysdykcji Paryża. Mundurowi nie mieli pozwolenia na podobne posunięcie. W akcie protestu przeciwko działaniom izraelskich służb dyplomata nie przekroczył bramy świątyni. Określił zachowanie policjantów jako „niedopuszczalne” i zapowiedział, że choć „przybył tu kultywować więzi z Izraelem”, to „ten incydent prawdopodobnie je osłabi”.

Żydowscy funkcjonariusze posunęli się nawet do aresztowania dwóch francuskich żandarmów. Jak wyjaśniała policja, przyczyną ich zatrzymania był fakt, że byli ubrani po cywilnemu, odmówili okazania dokumentów i nie chcieli udzielić wstępu policjantom na teren objęty francuską władzą.

Jak zapowiedział Barrot, w tej sprawie Paryż wezwanie ambasadora Izraela, żądając od niego wyjaśnień.

To nie pierwszy raz, kiedy między Francją a Izraelem dochodzi do napięć na tle francuskich posiadłości w ziemi świętej. Te katolickie miejsca kultu podlegają zwierzchności Paryża na zasadach podobnych do przepisów o budynkach reprezentacji dyplomatycznej. Konflikty z ich powodu miały miejsce już za prezydentury Jacquesa Chiraca.

Podczas swojej podróży do Izraela szef francuskiej dyplomacji spotkał się z izraelskim ministrem spraw zagranicznych i szefem resortu strategii. W czasie rozmów zwracał uwagę na ostatnie sukcesy militarne Izraela, jednak namawiał również do zakończenia działań wojennych w regionie.

Źródła: tysol.pl, X
FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 302 755 zł cel: 300 000 zł
101%
wybierz kwotę:
Wspieram