Katolicka Wspólnota Sant’Egidio (św. Idziego) organizuje „korytarze pracownicze” spoza Europy do Włoch. Projekt w założeniu ma na celu ułatwienie uregulowanego przyjazdu migrantów.
Tego rodzaju działalność umożliwia porozumienie zawarte w protokole podpisanym w kwietniu ub.r. z ministerstwami: spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych i pracy. Wspólnota rozpoczęła realizację planu współpracy z agencją pracy Manpower i Mays International, firmą specjalizującą się w zarządzaniu projektami międzynarodowymi.
Celem jest wyłonienie kandydatów do legalnej emigracji do pracy, również w zakresie szkolenia i rozwoju zawodowego, aby – jak się dowiadujemy – sprostać wymaganiom niektórych włoskich przedsiębiorstw.
Wesprzyj nas już teraz!
Na razie wybrano trzy państwa: Wybrzeże Kości Słoniowej, Liban i Etiopię. Do pierwszego z tych krajów udała się już ekipa złożona z przedstawicieli Wspólnoty i Mays International. Początkowo zostanie wybranych 300 osób, które pragną emigrować do Włoch, aby pracować jako elektromechanicy, których niedobór sygnalizują tamtejsze przedsiębiorstwa.
Rzymska Wspólnota wzorować się będzie na modelu przyjęcia i integracji. Miał on się sprawdzić w przypadku „korytarzy humanitarnych”. W ramach tego projektu niemal 8 tysięcy uchodźców mogło legalnie zamieszkać we Włoszech, Francji, Belgii i Andorze.
Źródło: KAI
MA