Czy ze środków amerykańskiej agencji USAID zostało sfinansowane utworzenie Boko Haram, zabójczej organizacji terrorystycznej atakującej w szczególności chrześcijan? Obecne władze USA postanowiły to zbadać. Jednak, ambasador USA w Nigerii już wyprzedzająca mówi, iż „nie ma żadnych dowodów” na istnienie związku między USAID a Boko Haram.
Władze Stanów Zjednoczonych wszczęły dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy prawdziwe są twierdzenia, jakoby amerykańska pomoc dla Nigerii została wykorzystana niewłaściwie na finansowanie grup terrorystycznych.
Takie oskarżenie wysunął kongresmen Scott Perry.
Wesprzyj nas już teraz!
Amerykańska Misja w Nigerii zamieściła oświadczenie na platformie społecznościowej X, zdecydowanie odcinając się od oskarżeń i zapewniając, że amerykańska pomoc jest ściśle monitorowana i ewaluowana. Jednocześnie potępiono Boko Haram i inne grupy terrorystyczne, dodając, że USA nadal są zaangażowane we współpracę z Nigerią i partnerami regionalnymi w walce z terroryzmem.
Kongresmen Perry, który poparł decyzję prezydenta Donalda Trumpa o zamrożeniu finansowania USAID dla innych krajów, zasugerował 13 lutego, że agencja rządowa miała przekazywać ponad 600 milionów dolarów rocznie na organizacje terrorystyczne.
W związku z tymi twierdzeniami kongresmeni wezwali do przeprowadzenia dokładnego dochodzenia, podkreślając, że nie można ignorować tak poważnych zarzutów.
Nigeryjskie władze walczą z Boko Haram od 16 lat. Wojskowi twierdzą, że organizacja korzysta z zagranicznego finansowania. Bojówkarze Boko Haram odpowiadają za tysiące zgonów i przesiedlenie ponad dwóch milionów ludzi na północnym wschodzie kraju.
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Nigerii, Richard Mills twierdzi, że nie ma żadnych dowodów na to, iż Agencja Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego finansowała Boko Haram lub jakąkolwiek inną grupę terrorystyczną w Nigerii.
Boko Haram powstało w 2002 roku. Zostało założone przez Mohammeda Yusufa, a jej celem była promocja islamu sunnickiego i eliminacja islamu szyickiego z Nigerii. W wyniku działania organizacji, życie straciło tysiące Nigeryjczyków. Zniszczono także majątek wart miliardy naira, a wiele rodzin zostało przesiedlonych.
Perry, republikanin z Pensylwanii, podczas pierwszego przesłuchania podkomisji dot. działalności Departamentu Efektywności Rządu zasugerował, że 697 milionów dolarów rocznie z USAID szło do „madras, ISIS, Al-Kaidy, Boko Haram, ISIS Khorasan, obozów szkoleniowych terrorystów”.
Oburzał się, iż z powodu niewłaściwego rozdysponowywania funduszy USAID, nie realizowano zgłoszonych programów np. budowy 120 szkół w Pakistanie (program o wartości 136 milionów dolarów) na „terrorystów” w Pakistanie.
„Finansujecie terroryzm i przechodzi to przez USAID” – wskazał kongresmen, który stanowczo stwierdził, że „musi się to skończyć”.
Senat w środę wezwał doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego NSA, Mallama Nuhu Ribadu, dyrektora generalnego Departamentu Usług Państwowych, DSS, Adeolę Ajayi, dyrektora generalnego Narodowej Agencji Wywiadowczej, NIA, ambasadora Mohammeda Mohammeda i dyrektora Agencji Wywiadu Obronnego, DIA, generała dywizji Emmanuela Undiandeye’a, aby stawili się przed senatorami na obradach za zamkniętymi drzwiami.
Nigeria otrzymywała około 1 mld dol. rocznie pomocy z USA.
Ambasador USA w Nigerii stanowczo zaprzecza tym rewelacjom, wskazując, że USA mają surową politykę zapobiegającą przekierowaniu środków USAID lub jakiejkolwiek innej pomocy USA do grup terrorystycznych, takich jak Boko Haram. – Powiem jasno, nie ma przyjaciela Nigerii, który byłby bardziej zdecydowany w potępianiu przemocy Boko Haram i pogardy Boko Haram dla ludzkiego życia niż Stany Zjednoczone. Od 2013 r. uznajemy Boko Haram za zagraniczną organizację terrorystyczną, uniemożliwiając grupie przekazywanie aktywów z USA i umożliwiając aresztowanie oraz zatrzymywanie jej członków – mówił.
Dyplomata dodał, że USA „współpracują w dochodzeniach z rządem Nigerii”. Zapewnił, że Ameryka „ma surowe zasady i procedury”, które mają chronić przed przekazywaniem środków amerykańskich podatników za pośrednictwem USAID, czy innych departamentów np. Departamentu Obrony, czy Departamentu Stanu na organizacje terrorystyczne takie, jak Boko Haram.
– Nie ma absolutnie żadnych dowodów na takie przekierowanie, a gdybyśmy kiedykolwiek mieli dowody na to, że jakiekolwiek finansowanie programu zostało niewłaściwie wykorzystane przez Boko Haram, natychmiast zbadalibyśmy to z naszymi nigeryjskimi partnerami – stanowczo stwierdził.
Źródło: channelafrica.co.za, vanguardngr.com, eonsintelligence.com
AS