4 sierpnia 2025

Strefa Gazy: 40 zabitych w atakach Izraela. Pięć osób zmarło z głodu

(fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)

Co najmniej 40 osób zginęło w poniedziałek w izraelskich atakach na Strefę Gazy – poinformowała agencja AP, powołując się na źródła medyczne. Ministerstwo zdrowia dodało, że liczba ofiar głodu na tym terytorium wzrosła do 180, a w ciągu ostatniej doby zmarło pięciu dorosłych.

Spośród 40 zabitych w atakach i ostrzałach 10 osób zginęło w pobliżu punktów wydawania pomocy prowadzonych przez wspieraną przez USA i Izrael organizację GHF – napisała Associated Press.

Według danych ONZ od kiedy GHF (Gaza Humanitarian Foundation) pod koniec maja rozpoczęła swoją działalność zginęło ponad 1 tys. Palestyńczyków, którzy szukali pomocy humanitarnej. Większość zastrzelono przy centrach pomocy GHF.

Wesprzyj nas już teraz!

Ta finansowana przez USA fundacja jest od dawna krytykowana przez inne organizacje, które zarzucają jej upolitycznienie i zmilitaryzowanie procesu wydawania pomocy humanitarnej.

Kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia Strefy Gazy poinformowało też w poniedziałek o pięciu kolejnych dorosłych, którzy zmarli z głodu. Dodano, że z powodu głodu i niedożywienia zmarło jak dotąd 180 osób, w tym 93 dzieci.

W ostatnich tygodniach narasta międzynarodowa krytyka działań Izraela w Strefie Gazy. W zrujnowanym wojną palestyńskim terytorium panuje kryzys humanitarny. Organizacje międzynarodowe ostrzegają, że duża część populacji jest zagrożona głodem. Apelują też do Izraela, by umożliwił zwiększenie pomocy.

Źródło: PAP / Jerzy Adamiak

pap logo

Zbrodnie Izraela w Strefie Gazy szokują. Wielotysięczne manifestacje w Brukseli i Hadze

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Zatrzymaj ideologiczną rewolucję. Twoje wsparcie to głos za Polską chrześcijańską!

mamy: 237 015 zł cel: 500 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram