Dzisiaj

Bp Athanasius Schneider: Część biskupów nie akceptuje nauczania papieża Franciszka

(fot. prtscr/youtube/ Chaîne officielle TVL)

Część biskupów Kościoła katolickiego nie przyjmuje nauczania papieża Franciszka – powiedział bp Athanasius Schneider. Kazachski hierarcha w rozmowie z watykanistą Robertem Moynihanem stwierdził, że osobiście rozmawiał z pasterzami, którzy «umysłem i wolą» nie zgadzają się z dokumentami Franciszka. Nie chcą jednak mówić o tym publicznie, dlatego nie może podać ich nazwisk.

Kiedy pytam ich prywatnie, bez kamer, czy mogą zaakceptować przestawienie się w takich kwestiach jak Amoris laetitia i Komunia św. dla rozwodników, to mówią, że nie. Nie mają jednak odwagi powiedzieć tego publicznie – stwierdził dosłownie.

Biskupi składają przysięgę, w której zobowiązują się do akceptacji nauczania papieskiego swoim umysłem i wolą, nawet jeżeli nie jest to nauczanie nieomylne, ale zwykłe. Odrzucenie takiej akceptacji w przypadku niektórych dokumentów Franciszka wskazuje, że część biskupów uważa jest po prostu za niekatolickie, czyli za błędne.

Wesprzyj nas już teraz!

Bp Athanasius Schneider wymienił w rozmowie niektóre elementy tego nauczania, które on sam odrzuca. – Jak mógłbym udzielić zgody umysłu i woli na to, czego papież Franciszek nauczał w swoim zwykłym magisterium – przecież autentycznym – by dawać Komunię świętą rozwodnikom? – zapytał biskup. – Jak mógłbym to zaakceptować? Jak mogę zaakceptować dokument Fiducia supplicans o błogosławieniu par tej samej płci? – dodał.

Wskazał też na niektóre passusy tekstów II Soboru Watykańskiego, między innymi na stwierdzenie konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium, że muzułmanie i chrześcijanie czczą tego samego Boga. – Jak mógłbym czcić Boga razem z muzułmanami? Akt adoracji jest tutaj istotowo różny. Chrześcijanie modlą się zawsze na poziomie nadprzyrodzonym jako dzieci Boże. Muzułmanie czczą [Boga] na poziomie naturalnym, a nie nadprzyrodzonym – nie są dziećmi Boga poprzez chrzest – stwierdził.

Według biskupa problematyczne elementy nauczania kościelnego – zarówno dokumentów soboru jak i dokumentów Franciszka – wymagają korekty albo choćby wyjaśnienia.

Źródło: lifesitenews.com

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2026 rok

Zatrzymaj ideologiczną rewolucję. Twoje wsparcie to głos za Polską chrześcijańską!

mamy: 44 065 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram