Abp Charles Chaput z Filadelfii to kolejny hierarcha, który oczekuje odpowiedzi papieża Franciszka na dubia. Amerykański duchowny stwierdził, że Franciszek nie może negować nauczania Jana Pawła II o małżeństwie.
W rozmowie z magazynem „Crux” z okazji publikacji swojej nowej książki duchowny został zapytany o to, co sądzi na temat debaty dotyczącej małżeństwa w związku z adhortacją papieską Amoris laetitia.
Wesprzyj nas już teraz!
Jan Paweł II i Benedykt XVI stali na straży odwiecznego nauczania Kościoła, przypominając, iż osoby, które zawarły kolejny związek małżeński, nie mogą przystępować do Komunii świętej z wyjątkiem sytuacji, gdy żyją „jak brat i siostra”.
Abp Chaput powiedział, że to nauczanie wynika z zakazu Jezusa dotyczącego cudzołóstwa i nie może być zmienione. – Uważam, że niemożliwe jest negowanie słów Jezusa i w związku z tym niemożliwe jest też, by prawda, którą nauczano 20 lat temu teraz była nieprawdziwa, kiedy głosi ją papież – zauważył.
– Nauki Franciszka nie mogą być sprzeczne z nauczaniem Jana Pawła II, gdy jest to oficjalne nauczanie – dodał.
Arcybiskup od samego początku pojawienia się adhortacji o małżeństwie Amoris laetitia mówił, iż należy ją interpretować „w świetle tego, co było przed nią, to jest przede wszystkim w świetle słów Jezusa, a następnie uwzględniwszy nauczanie papieża i Magisterium Kościoła”. – Zatem – pytał – jak to może być możliwe, by ludzie, którzy żyją w cudzołożnym związku dzisiaj mogli przystępować do Komunii? Jak to jest możliwe, skoro Kościół mówi, że to nie jest dopuszczalne? – dodawał.
Hierarcha zwrócił uwagę, że święty Franciszek z Asyżu polecił franciszkanom odczytywać Ewangelię bez „prób jej wypaczania, mówiąc, że Ewangelia przekazuje coś, czego Jezus nie powiedział albo, że Jezus wypowiadając jakieś słowa miał co innego na myśli” – tłumaczył.
Zapytany o to, czy chciałby, aby papież odpowiedział na dubia hierarcha odrzekł: – Tak. Myślę, że zawsze dobrze jest odpowiedzieć na pytania w sposób klarowny.
Amerykański purpurat ubolewał z powodu „zamieszania” istniejącego wśród katolików na temat sytuacji w Kościele. – Myślę, że ważne jest, abyśmy pomogli uświadomić Ojcu świętemu, że jest to problem, ale także trzeba pomóc ludziom, by zrozumieli papieża i zrobić co w naszej mocy, aby pomóc tym, którzy jak sądzę doświadczają zamieszania i rozczarowania – komentował.
Źródło: catholicherald.co.uk., AS.