31 października 2021

Abp Cordileone: Czy politycy dostrzegają ohydę aborcji, uśmiercania niewinnych istnień ludzkich?

Na konieczność powiązania aborcji, bezdomności i pilnej potrzeby odrodzenia kultu eucharystycznego wśród katolików wskazuje w swoim liście pasterskim arcybiskup San Francisco, Salvatore J. Cordileone, zachęcając do dostrzeżenie głębszej rzeczywistości duchowej.

„Bezdomność i aborcja jako kwestie polityczne, są traktowane jako coś odrębnego. Jednak dzięki katolickiemu zmysłowi sakramentalnemu możemy dostrzec, że niezależnie od tego, czy mówimy o bezdomnych, czy o nienarodzonych, zasadnicza kwestia jest taka sama: czy potrafimy spojrzeć poza to, co jedynie materialne, na głębszą duchową rzeczywistość?” – wskazał arcybiskup San Francisco i podkreślił konieczność odrodzenia wśród katolików wyobraźni sakramentalnej.

Swój dokument abp Cordileone opublikował na kilka dni przed odprawianą przez niego 6 listopada Mszą św. za zmarłe osoby bezdomne. Czyni tak regularnie od trzech lat. Jednocześnie list ten pojawił się na dwa tygodnie przed jesiennym zgromadzeniem plenarnym Konferencji Biskupów Katolickich USA, które odbędzie się w dniach 15-18 listopada w Baltimore, gdzie jednym z głównych punktów programu będzie refleksja nad nowym dokumentem dotyczącym ożywienia eucharystycznego.

Wesprzyj nas już teraz!

W czerwcu br. amerykański episkopat po długiej debacie przegłosował rozpoczęcie prac nad dokumentem zatytułowanym „Znaczenie Eucharystii w życiu Kościoła”. Liczne dyskusje za Oceanem wzbudziła kwestia przyjmowania Komunii św. przez proaborcyjnych polityków katolickich, takich jak prezydent Joe Biden i przewodnicząca Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi. Abp Cordileone zdecydowanie wypowiada się przeciwko politykom, którzy popierają aborcję i wspierają ją z podatków obywateli.

„Kiedy politycy preorują o aborcji jako wyborze, a nawet prawie człowieka, czy dostrzegamy poza retoryką ohydę tego, co proponują: celowe uśmiercanie niewinnych istnień ludzkich, z których każde jest wyjątkowe, niezastąpione i miłowane przez Boga?” – pisze amerykański hierarcha i wskazuje na ścisłe powiązanie czci dla najświętszej Eucharystii i czci dla życia ludzkiego tam, gdzie jest ono najbardziej kruche i bezbronne.

W swoim liście pasterskim metropolita San Francisco nawiązuje do Dokumentu CELAM z Aparecidy z roku 2007, w którym używany jest termin „spójność eucharystyczna” do wyjaśnienia, dlaczego funkcjonariusze publiczni, tacy jak urzędnicy państwowi i pracownicy służby zdrowia, którzy działają na rzecz zachęcania do „aborcji, eutanazji i innych ciężkich przestępstw przeciwko życiu i rodzinie” nie mogą przyjmować Komunii Świętej. Jak wiadomo, jednym z głównych redaktorów tego dokumentu był ówczesny arcybiskup Buenos Aires, kardynał Jorge Mario Bergoglio – obecnie papież Franciszek.

W swoim liście abp Cordileone stwierdza „Papież Franciszek słusznie przypomina nam biskupom, abyśmy myśleli i mówili jako duszpasterze, a nie jak politycy: stawką są dusze, a nie wybory” i dodaje: „Owce zagubione powinny być z miłością wezwane do powrotu do owczarni, a nie gniewnie potępione w sposób, który naśladowałby jakże wiele wrogości naszej kultury politycznej”. Zaznacza, że mniej przejmuje się „konfliktami, które lubią rzutować media”, a woli raczej skupić się na wzmacnianiu „jedności nauczania Kościoła, mającego swe podstawy w katolickim zmyśle sakramentalnym”. Podkreślił, że każda Msza św. jest cudem i zapytał, czy „widzimy poza postaciami chleba i wina rzeczywistość Jezusa Chrystusa ofiarującego się za nas?”. Jednocześnie zachęcił do refleksji, czy księża sprawują Mszę św. w taki sposób, który „czyni tę nadprzyrodzoną rzeczywistość widzialną dla prowadzonej przez siebie owczarni”.

Abp Cordileone zaznaczył, że odprawi Mszę św. żałobną za bezdomnych zmarłych na ulicach i aby ukazać głęboki szacunek dla równej godności każdego życia ludzkiego. „Pamiętajmy, że ich godność, podobnie jak nasza, nie jest ostatecznie zakorzeniona w zdolnościach, inteligencji, użyteczności, bogactwie, władzy czy atrakcyjności fizycznej. Spójrzmy poza okoliczność urodzenia, zdolności, pozycji i tym podobne, na rzeczywistość tego, kim jesteśmy, także na tych, którzy nie mają dachu nad głową i nienarodzonych będących umiłowanymi dziećmi Boga żywego” – zachęcił arcybiskup San Francisco.

Źródło: KAI

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 855 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram