14 grudnia 2014

Abp Depo: prawd sumienia i wolności wciąż musimy bronić!

(fot.Wojciech Barczynski / FORUM)

W 33. rocznicę od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego na Jasnej Górze została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Mszy św. celebrowanej w sobotę, 13 grudnia w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

 

Trzeba wciąż pamiętać o Chrystusowej przestrodze, cóż bowiem za korzyść stanowi dla człowieka zyskać cały świat, a swoją duszę utracić, cóż może człowiek dać w zamian za swoją duszę? To są pytania Jezusowe, ale właśnie za stawianie takich pytań Jezusa, głosu Papieża i Sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, zamknięto usta ks. Jerzemu Popiełuszce – podkreślał w homilii abp Depo

Wesprzyj nas już teraz!

 

I dobrze, że prowadzi nas po drogach Alei Najświętszej Maryi Panny tutaj na szczyt, bo dowodzi, że prawdę można było zabić poprzez zabicie człowieka, ale prawda zwycięża w Chrystusie. Wbrew pozorom tych prawd sumienia i wolności musimy bronić, albowiem pod hasłami pluralizmu poglądów, tolerancji, życia publicznego przy inwazji środków społecznego przekazu, szerzy się wielka fala rugowania prawdy i wartości chrześcijańskiej. Tak krok za krokiem, ośmiesza się i wyszydza to wszystko, co stanowi dla nas największą świętość: Boga, Jezusa Chrystusa, Maryję i Ojczyznę – mówił metropolita częstochowski.

 

Na Jasnej Górze zgromadzili się przedstawiciele częstochowskiej „Solidarności” z pocztami sztandarowymi, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Więzionych Internowanych i Represjonowanych WIR w Częstochowie, „Solidarności” Huty Częstochowa, przedstawiciele Koła Emerytów i Rencistów „Solidarność”. Wystawiono również poczet sztandarowy nieistniejącej już firmy Fabryki Pras Automatycznych Wykromet, jako symbol zniszczonych w czasie stanu wojennego firm i zakładów pracy.

 

Datę 13 grudnia 1981 r. pamiętaliśmy, pamiętamy i będziemy pamiętać. W imieniu Stowarzyszenia Więzionych Internowanych i Represjonowanych WIR, w imieniu całej Solidarności, wszystkich środowisk patriotycznych, młodzieży Wiecznego Rakowa chcę wyrazić ogromną wdzięczność ks. arcybiskupowi za odprawienie tej Mszy św. w naszej intencji, w intencji naszej Ojczyzny i za piękne słowa patriotyczne, i osobiste. I chcę tylko powiedzieć, że bardzo mocno solidaryzujemy się z ks. biskupem i z całym naszym narodem – podkreślał na zakończenie Mszy św. ks. Ryszard Umański, kapelan NSZZ „Solidarność” Częstochowa.

 

Podczas Mszy św. modlono się m.in. w intencji : wszystkich tych, którzy oddali swe życie w obronie wolności w naszej Ojczyźnie, za ofiary stanu wojennego, za poległych górników Kopalni Wujek i za tych, którzy pozbawieni zostali życia w wyniku zastosowania siły i represji przez milicję w czasie strajków i manifestacji.

 

Według wciąż uzupełnianych danych, modlono się za: ponad 100 osób tragicznie zmarłych, 10 tysięcy rannych i poszkodowanych, 6600 osób represjonowanych i więzionych, oraz tysiące Polaków zmuszonych do emigracji z kraju.

 

Po Mszy św. złożone zostały kwiaty pod tablicą „Solidarności” w Kaplicy Matki Bożej. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed Jasną Górą, gdzie zapalono znicze tworząc z nich krzyż, ciągnący się od figury Matki Bożej do pomnika ks. Jerzego Popiełuszki w Al. Sienkiewicza. To właśnie tam w 1981 roku mieszkańcy Częstochowy zapalali znicze jednocząc się z internowanymi.

 

Źródło: KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram