Nasze przekonanie o wartości życia ludzkiego i jego świętości musi przełożyć się na czyny – mówi abp Henryk Hoser, zachęcając do składania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej aborcji. Podpisy zbiera Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, którego członkami są przedstawiciele Fundacji Pro – Prawo do życia.
Abp Henryk Hoser podkreśla, że „nasze przekonanie o wartości życia ludzkiego i jego świętości musi przełożyć się na czyny”. Zachęca do składania podpisów pod inicjatywą, która chroni życie ludzkie i zakazuje zabijania dzieci. – Jezus powiedział: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Robimy to i dla ludzi, i dla Chrystusa. Niech nie zabraknie nam determinacji i odwagi – zachęca biskup warszawsko-praski.
Wesprzyj nas już teraz!
– Niech wszyscy ludzie dobrej woli i wszyscy, którzy mają świadomość odpowiedzialności za życie, chętnie taką petycję podpiszą, żeby było tych podpisów jak najwięcej; byśmy mogli zamanifestować w ten sposób nasze przywiązanie do człowieka, który jest nam dany i zadany – powiedział abp Hoser w internetowej telewizji Razem.tv.
Obywatelski projekt dąży do tego, by konstytucyjne prawo do życia nie było różnicowane ze względu na wiek, miejsce przebywania, stan zdrowia czy okoliczności poczęcia człowieka. – Projekt zapewnia ochronę prawną od poczęcia każdemu dziecku, nie różnicując dzieci na lepsze i gorsze – uważa Kaja Godek, pełnomocnik Komitetu „Stop aborcji”, działaczka Fundacji Pro-prawo do życia.
Projekt jest nowelizacją obowiązującej od 1993 r. ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Otrzymał nazwę ustawy „o ochronie życia i zdrowia ludzkiego od poczęcia”. W preambule projekt uznaje, że „życie jest przyrodzonym i fundamentalnym dobrem każdego człowieka” oraz respektuje „wyrażoną w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasadę prawnej ochrony życia każdego człowieka”. Art. 1 ust. 1 projektu ustawy informuje: „Każdy człowiek ma od chwili poczęcia przyrodzone prawo do życia”, a w ust. 2: „Życie i zdrowie dziecka od chwili jego poczęcia pozostaje pod ochroną prawa”.
Nowelizacja przewiduje także m.in. dodanie do treści art. 4 na temat nauczania szkolnego o życiu seksualnym człowieka i zasadach odpowiedzialnego rodzicielstwa zapisu, że nauczanie w tym zakresie musi respektować normy moralne rodziców i wrażliwość uczniów, a udział w takich zajęciach wymaga pisemnej zgody rodziców lub samych pełnoletnich uczniów.
Projekt zakłada stosowanie sankcji karnych dla każdego, kto dokonuje lub współuczestniczy w „zabiegu” aborcyjnym. Kto za zgodą kobiety uśmierci jej nienarodzone dziecko ma podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3. Taką samą sankcją objęty byłby ten, kto udziela ciężarnej pomocy w dokonaniu aborcji lub ją do tego nakłania.
Z kolei ten, kto dopuściłby się takich czynów, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlegałby karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Podpisy pod obywatelskim projektem będą zbierane do 3 lipca. Do jego złożenia w Sejmie potrzeba 100 tys. podpisów.
Źródło: KAI
pam