26 marca 2013

Abp Rafael Minassian z wizytą w Krakowie

(Liban, siedziba patriarchy armeńskiego; fot. Serouj / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Przebywający z wizytą w Polsce abp Rafael Minassian z Armenii, ordynariusz Ormian-katolików w Europie Wschodniej, spotkał się 25 marca ze wspólnotą Ormian w Krakowie. Jak podkreślił, celem jego przyjazdu jest odnowienie życia duchowego katolickiej społeczności ormiańskiej w Polsce, a także zacieśnienie współpracy i pomoc w pielęgnowaniu dziedzictwa.

Podczas spotkania ze społecznością ormiańską w Krakowie, arcybiskup z Armenii wspominał swoją pierwszą wizytę w Polsce, którą odbył osiem lat temu w związku ze sprawą muzeum Ormian w Jerozolimie. Podkreślił ponadto, że po raz pierwszy spotkał się z historią Polski dzięki ks. Grzegorzowi Petrowiczowi, profesorowi Papieskiego Kolegium Ormiańskiego w Rzymie.

Wesprzyj nas już teraz!

Od ośmiu lat jestem w kontakcie z Polską i z polskimi Ormianami. Celem mojej wizyty jest odnowienie życia duchowego katolickiej społeczności ormiańskiej w Polsce – mówił abp Minassian. Hierarcha porównując Ormian z Polski do Amerykanów podkreślił, że w Ameryce Ormianie szybko się asymilują i mówią, że są Amerykanami. – Natomiast w Polsce nie wypierają się tego, ale z dumą się przyznają – zaznaczył duchowny.

Abp z Armenii opowiadał o trudnej sytuacji katolików w Ziemi Świętej i o ich trudnej sytuacji. Wsparcia finansowego udziela m.in. Watykan, aby umożliwić chrześcijanom zostanie w Jerozolimie. – Jest takie powiedzenie, że więcej jest domów ormiańskich w Jerozolimie, niż Ormian  – mówił abp Minassian. I dodał, że liczba duchownych jest niewystarczająca. Powiedział także, że na terenie byłego Związku Radzieckiego jest od 700 tys. do miliona katolików.

Arcybiskup Rafael Minassian urodził się w 1946 r. w Betlejem w Ziemi Świętej, w rodzinie ormiańskiej. Studiował teologię w Papieskim Uniwersytecie Grogoriańskim w Rzymie i pedagogikę w Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim.

Jest członkiem ormiańskokatolickiej kongregacji kapłańskiej w Bzommar k. Bejrutu. Po świeceniach kapłańskich (1973 r.) został proboszczem katedry w Bejrucie, a w 1982 r. sekretarzem patriarchy Hovannesa Bedrosa XVIII. Przez kilkanaście lat był także proboszczem najpierw w Nowym Yorku, a później w Kalifornii.

W 2005 r. został także egzarchą Ormian-katolików Ziemi Świętej. Sakrę biskupią otrzymał w lipcu 2011 r. w Bejrucie z rąk patriarchy Nersesa Bedrosa XIX. Od ubiegłego roku jest ordynariuszem utworzonego w 1993 r. ordynariatu Katolików Wschodniej Europy, który głównie obejmuje Armenię, Gruzję i Rosję.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram