11 października 2021

Następca kard. Saraha nie pozostawia złudzeń: duchowni muszą wdrażać reformy soborowe

(Abp Roche. FOT.:Lumen Civitatis/YouTube)

Kapłani winni skupić się na wdrażaniu reform Soboru Watykańskiego II, a także unikać „kościelnych ideologii” – twierdzi abp Arthur Roche prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który na początku 2021 r. zastąpił na tym stanowisku kard. Roberta Saraha.

Hierarcha w swoim pierwszym publicznym odczycie od czasu mianowania prefektem, wygłoszonym 4 października na rozpoczęcie roku akademickiego w Papieskim Instytucie Liturgicznym Świętego Anzelma w Rzymie, wskazał na podstawowe zasady reformy liturgicznej. Arcybiskup Arthur Roche zaapelował do studentów, by byli „wiernymi uczniami, którzy budują Kościół”, a nie przyczyniali się do jego rozbicia. Przewodnikiem dla nich ma być  wszystko to, co wydarzyło się w latach 1962-65, czyli podczas czterech sesji Vaticanum II. Sobór zwołany przez Jana XXIII, a dokończony przez Pawła VI miał uwspółcześnić Kościół katolicki (aggiornamento).

Hierarcha zaznaczył, że II Sobór Watykański „pozostaje naszym przewodnikiem w zrozumieniu i urzeczywistnianiu prawidłowego dowartościowania liturgii”. Jego zdaniem, Mszał Rzymski z 1970 r. jest „najbogatszym Mszałem, jaki Kościół kiedykolwiek przedstawił”. Duchowny chwalił 150-letnie  „osiągnięcia” ruchu liturgicznego sprzed Vaticanum II i wskazał na znaczenie źródeł historycznych oraz „naukowo rygorystycznego” podejścia, mające chronić przed przekształceniem liturgii w pole bitwy. – Jakże często słyszę ludzi wyrażających osobiste i błędne opinie, interpretacje, które od dawna nie odzwierciedlają rzeczywistości. Przywołują i objaśniają teorie i fakty, które nie mają podstaw – zaznaczył.

Wesprzyj nas już teraz!

Abp Roche apelował do studentów, by nie dawali się uwieść „kościelnym ideologiom” ani nie próbowali kształtować Kościoła na swój obraz, zgodnie z własnym preferencjami, lecz „myśleli z Kościołem”. Nawiązując do słów św. Johna Henry’ego Newmana  odnośnie tego, że możemy wybierać w co wierzymy, ale jesteśmy odpowiedzialni za to, w co zdecydujemy się wierzyć, apelował o „mądrą ostrożność”.

Reformy Soboru Watykańskiego II polegały m.in. na wprowadzeniu i upowszechnieniu języków narodowych w liturgii, powierzeniu świeckim nowych funkcji, opracowaniu nowych ksiąg liturgicznych, co służyć miało adaptacji liturgii do mentalności i oczekiwań współczesności. W zamiarze „odnowicieli”, Msza święta miała sprzyjać większej integracji świeckich, zrywając równocześnie z „bagażem” przeszłości.

Według abp Roche’a, na liturgię nie należy patrzeć „jednowymiarowo”, lecz poprzez soborową konstytucję „Sacrosanctum Concilium”. Liturgia tu na ziemi ma „być przedsmakiem liturgii niebieskiej”. Obecny prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nadzorował aktualizację angielskiego tłumaczenia Mszału Rzymskiego, które ukazało się w roku 2011. W latach 2002-2012 pełnił funkcję Przewodniczącego Międzynarodowej Komisji ds. Języka Angielskiego w Liturgii.

Hierarcha nie odniósł się wprost do decyzji papieża Franciszka o ograniczeniu stosowania „starego rytu”. Papież wydał motu proprio na podstawie ankiety, w której niektórzy biskupi twierdzili, że nadzwyczajna forma rytu rzymskiego (pot. Msza trydencka) była wykorzystywana do podsycania podziałów i odrzucenia reform soborowych. Papież Franciszek wielokrotnie podkreślał, że posoborowe reformy liturgiczne są „nieodwracalne”. Na ich stosowanie w praktyce ogromny wpływ ma Instytut Liturgiczny Świętego Anzelma. Arcybiskup Roche mówił studentom Instytutu, że ich zadaniem jest wdrożenie reformy soborowej „w wierności temu, co otrzymaliśmy, a nie promowanie rzeczy, które nie są zamysłem Kościoła, nawet jeśli są głośno wyrażane”.

W maju 2021 r. Franciszek nie tylko zmienił prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ale także sekretarza i podsekretarza. Sekretarzem kongregacji został włoski biskup Vittorio Francesco Violi z Tortony, a podsekretarzem – hiszpański prałat Aurelio García Marcíasa. Obaj byli związani z Instytutem Świętego Anzelma.

Papież przyjął rezygnację kardynała Saraha 20 lutego br. Gwinejski kardynał w czerwcu 2020 roku skończył 75 lat i był najstarszym prałatem afrykańskim w Watykanie. Funkcję prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pełnił od 2014 roku. Po odejściu kard. Saraha – wielokrotnie podkreślającego piękno i znaczenie „starego rytu” – papież Franciszek zlecił wizytację w dykasterii, którą przeprowadził włoski biskup Claudio Maniago.

Źródło: thetablet.co.uk, liturgia.pl

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 026 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram