16 października 2024

Afrykański biskup zgadza się na diakonat kobiet. „Mógłbym wyświęcać diakonisy” – deklaruje

Kwestia diakonatu kobiet jest żywo dyskutowana na synodzie w Rzymie. Zwykle otwarcie za udzielaniem kobietom sakramentu święceń opowiadają się biskupi z krajów germańskich i anglosaskich. Zaskakujące stanowisło zajął teraz jeden z biskupów z Afryki.

Jednym z afrykańskich reprezentantów na Synodzie o Synodalności jest bp Edouard Sinayobye z diecezji Cyangugu w Rwandzie. Podczas konferencji prasowej stwierdził, że jeżeli Kościół powszechny zdecyduje się na wprowadzenie diakonatu kobiet, to on nie będzie miał żadnych przeciwwskazań. Według bp. Sinayobye diakonat w Afryce jest rozumiany tylko jako przedsionek kapłaństwa; w tym sensie również on mógłby udzielać kobietom święceń diakonatu.

To nie jest kwestia uczuć. Jesteśmy pasterzami Ludu Bożego, strażnikami wiary. Nasze uczucia i nasza wrażliwość się nie liczą. Nie są na pierwszym miejscu, bo jesteśmy we wspólnocie – powiedział, wskazując na konieczność trwania przy następcy św. Piotra. Jeżeli Ojciec Święty wprowadziłby zatem diakonat kobiet, on się temu w pełni podporządkuje. Biskup dodał, że w Afryce nie praktykuje się czegoś takiego jak stały diakonat. Jest to wprawdzie możliwe po reformach św. Pawła VI i rozpowszechnione w krajach zachodnich, ale na Czarnym Lądzie nie. Stąd diakonat jest rozumian wyłącznie jako element przygotowania do kapłaństwa, ale nie kapłaństwo samo w sobie – tym jest dopiero prezbiterat.

Wesprzyj nas już teraz!

Na początku obrad synodalnych kard. Victor Manuel Fernández ogłosił, że Dykasteria Nauki Wiary wyda w przyszłym roku dokument na temat roli kobiet w Kościele.

Stwierdził, że prawdopodobnie nie będzie w nim zgody na diakonat kobiet, przynajmniej rozumiany sakramentalnie. Wywołał tym dużą krytykę środowisk feministycznych, ale nie tylko ich. Za diakonatem kobiet opowiedział się również otwarcie kard. Ulrich Steiner, arcybiskup Manaus w Ameryce Łacińskiej. Podobnych głosów musiało być więcej, bo kardynał Fernández szybko wycofał się ze swojego stanowiska i poprosił uczestników synodu, by przesyłali do Dykasterii Nauki Wiary swoje refleksje na temat diakonatu kobiet.

Wśród teologów trwa intensywna dyskusja na temat relacji między diakonatem a prezbiteratem. Nie ulega wątpliwości, że diakonat jest częścią sakramentu święceń. Dokumenty kościelne mówią jednak, że diakon jest wyświęcany nie do kapłaństwa, a do posługi. Stąd część teologów argumentuje, że nie ma przeciwskazań, by włączyć kobiety w ten pierwszy stopień sakramentu święceń, bo nie byłoby to bynajmniej równoznaczne z otwarciem drogi do kapłaństwa. 

Św. Jan Paweł II w Ordinatio sacerdotalis z 1994 roku orzekł, że Kościół katolicki nie ma władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom. Nie odniósł się jednak wprost do diakonatu. Część teologów rozszerza to orzeczenie na wszystkie stopnie sakramentu święceń, a część wyłącznie na prezbiterat i episkopat.

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram