„Procedowana zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę. To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami”, w ten sposób Ambasada Izraela w Polsce skomentowała w specjalnym oświadczeniu dokonaną przez polskich parlamentarzystów nowelizację tzw. ustawy reprywatyzacyjnej.
Przyjęte przez Sejm przepisy zakładają m.in. że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. W głosowaniu w Sejmie nowelizację poparło 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu.
Niedługo po uchwaleniu ustawy Ambasada Izraela w Polsce opublikowała na Twitterze oświadczenie.
Wesprzyj nas już teraz!
Oświadczenie Ambasady Izraela pic.twitter.com/WetwFLCM0P
— Ambasada Izraela (@IsraelinPoland) June 24, 2021
„Zachowanie pamięci o Zagładzie i troska o prawa ocalonych z Holokaustu, do których zalicza się kwestia zwrotu mienia żydowskiego zagrabionego podczas Zagłady, są kluczowymi elementami tożsamości i leżą u podstaw istnienia Państwa Izrael. Są one również istotnymi dziedzinami aktywności izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z dumą wypełniamy ten obowiązek, wynikający z wyznawanych przez nas wartości moralnych i powinności historycznej”, czytamy w oświadczeniu.
Jak zauważono „deklaracja terezińska, przyjęta w 2009 roku, wzywa wszystkie zainteresowane państwa do pracy nad zwrotem mienia żydowskiego zagrabionego w czasie Holokaustu”.
„Izrael oczekuje, że strony Deklaracji postępować będą zgodnie z jej zapisami. Odrzucenie przez Polskę realizacji postanowień Deklaracji to poważne i dalece niepokojące działanie. Procedowana obecnie zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego, lub ubieganie się o rekompensatę za nie, ocalonym z Zagłady i ich potomkom oraz społeczności żydowskiej, dla których Polska przez stulecia była domem. To niepojęte”, wskazano w oświadczeniu.
„To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami. Z powagą podchodzimy do próby uniemożliwienia zwrotu prawowitym właścicielom mienia zagrabionego w Europie Żydom przez nazistów i ich kolaborantów. Polska wie, co jest właściwym krokiem w tej sprawie”, podkreśliła izraelska ambasada.
Do sprawy odniósł się mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, który przypomniał trzy kwestie: „Nikt nie kwestionuje równych zasad zwrotu mienia zagrabionego przez okupanta prawowitym właścicielom i spadkobiercom”, „Za krzywdy moralne dochodzimy zadośćuczynienia od sprawców”.
Pamiętajmy
1/ Deklaracja terezińska to prywatny dokument bez jakiejkolwiek rangi źródła prawa;
2/ Nikt nie kwestionuje równych zasad zwrotu mienia zagrabionego przez okupanta prawowitym właścicielom i spadkobiercom;
3/ Za krzywdy moralne dochodzimy zadośćuczynienia od sprawców https://t.co/lX3bxUSyyJ
— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) June 25, 2021
Źródło: Twitter, rmf24.pl, sejm.gov.pl
TK