Anglikański tzw. biskup Martin Warner z Chichester gorąco zachwala synodalność wprowadzaną do Kościoła katolickiego przez papieża Franciszka. Według Warnera anglikanie mogliby się w tym zakresie wiele nauczyć od katolików.
Warner rozmawiał z dziennikarzami w Rzymie; jako oficjalny anglikański obserwator Synodu o Synodalności dostrzegł, że w procesie chodzi o duchową wymianę, czego w anglikanizmie brakuje. Tam quasi-synodalne procedury są nastawione raczej na prawodawstwo, a nie tego rodzaju duchowe ubogacanie. Warnera poruszył zwłaszcza wymiar modlitwy i ciszy, który towarzyszy dyskusjom synodalnym. Zdaniem anglikanina sprawia to, że wszyscy uczestnicy uświadamiają sobie, iż pracują w odpowiedzialności przed samym Jezusem Chrystusem.
Zainteresowanie anglikanów Synodem o Synodalności nie jest przypadkowe. Pod wieloma względami procesy reformistyczne przebiegające w Kościele katolickim oraz w globalnej Wspólnocie Anglikańskiej są analogiczne. Dotyczy to między innymi tak szczegółowych kwestii, jak podejście do LGBT. W grudniu 2023 roku w Kościele katolickim wprowadzono możliwość błogosławienia par jednopłciowych, co odrzucili jednak kategorycznie biskupi w Afryce. Z kolei wśród anglikanów na błogosławienie takich par zdecydowali się ci z globalnej Północy, zwłaszcza w samej Anglii. Zaprotestowali przeciwko temu Afrykanie, decydując się nawet na poważne ograniczenie formalnej współpracy z Anglikami w ramach anglikańskiej rodziny globalnej.
Wesprzyj nas już teraz!
Zarówno papież Franciszek jak i anglikański prymas Justin Welby stawiają na ideę jedności w różnorodności jako na metodę przezwyciężania takich napięć. Welby mówił o tym wprost w przemówieniu wygłoszonym w Ghanie w lutym 2023 roku, gdzie wskazywał na możliwość kroczenia różnymi drogami moralnymi i doktrynalnymi zależnie od regionu świata, przy zachowaniu szeregu wspólnych poglądów i stanowisk. W Kościele katolickim od 2013 roku obserwujemy realizowanie dokładnie tej samej strategii.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach
Triumf pozorów nad prawdą. Absurdy ekumenicznego dialogu z anglikanami