9 sierpnia 2018

Ani pomnika, ani tablicy informacyjnej. Wiedeń „podziękował” polskiemu królowi

(mat. prasowe)

Tablica z wizualizacją pomnika Jana III Sobieskiego zniknęła z cokołu, gdzie miał stanąć monument. Przyczyny pozostają nieznane. Polacy mieszkający w stolicy Austrii łączą zniknięcie tablicy ze zmianą w planach władz miasta. Niewykluczone zatem, że władze Wiednia zrezygnowały z planów postawienia monumentu.  

 

Na wzgórzu Kahlenberg 12 września, w 335. rocznicę bitwy pod Wiedniem miał stanąć monument upamiętniający wiktorię króla Jana III Sobieskiego. Na istniejącym już cokole obecnie znajdowała się tablica z informacjami o projekcie i jego historii, w języku polsku i niemieckim. Ustawiono ją trzy lata temu. Konstrukcja zniknęła między 13 a 16 lipca. Sprawę zgłoszono policji.

 

Upamiętniający polskie zwycięstwo pomnik powstał na podstawie porozumienia między miejskimi władzami stolicy Austrii i Krakowa. Kosztował 1,5 miliona złotych, a do jego powstania przyczyniły się dotacje osób fizycznych i polskich przedsiębiorstw.

 

Czyżby zatem władze Wiednia ugięły się pod polityczną poprawnością i nie chciały upamiętniać polskiego władcy, który wraz ze swymi husarzami uratował Wiedeń przed zdobyciem przez Turków? Oby tak nie było. Trudno bowiem o większy przejaw niewdzięczności.

 

Źródło: naszdziennik.pl

 

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie