24 sierpnia 2012

Antychrześcijańska cenzura w brytyjskim radiu

(ralaenin/sxc)

Brytyjska radiostacja Premier Christian Radio, która od kilku lat toczy batalię z krajowym regulatorem rynku radiofonii i telewizji oraz sądami, będzie mogła odwołać się od skandalicznej decyzji Sądu Najwyższego. W kwietniu br. sędzia podtrzymał decyzję regulatora w sprawie zakazu emisji ogłoszeń z  pytaniem skierowanym do słuchaczy o ich doświadczenia związane z dyskryminacją w miejscu pracy z powodu wiary chrześcijańskiej.

 

W 2010 r. Premier Christian Radio wyemitowało ogłoszenie, w którym zachęcało słuchaczy do dzielenia się swoimi doświadczeniami dotyczącymi marginalizowania ich w miejscu pracy z powodu przekonań religijnych. W ogłoszeniu podkreślono, że zebrane informacje pozwolą na wszczęcie debaty publicznej, zmierzającej do ulepszenia struktur państwa. Ten cel a także emisja spotu w okresie wyborów rozwścieczyła urzędników.

 

Wkrótce po rozpoczęciu emisji ogłoszenia krajowy regulator rynku mediów- United Kingdom’s Radio Advertising Clearance Center  zakazał emisji spotu, zarzucając przełożonym radiostacji naruszenie ustawy z 2003 r., zabraniającej emisji ogłoszeń o charakterze politycznym w czasie wyborów. Radiostacja odpierała te zarzuty, twierdząc, że ogłoszenie nie miało charakteru politycznego. Jego celem było zebranie dokładnych informacji dot. dyskryminacji chrześcijan w miejscu pracy. Prawnicy Premier Christian Radio przekonywali, że ogłoszenie miało charakter prośby o udzielenie informacji, które miały być następnie wykorzystane w debacie publicznej.

 

Mimo tych wyjaśnień Sąd Najwyższy w kwietniu tego roku podtrzymał decyzję regulatora. Tuż po wyroku w kraju wybuchła debata o problemie naruszenia wolności słowa. Mówiono, że w tej chwili zabrania się w ogóle zadawania pewnych pytań. Zakazuje się wręcz prowadzenia debaty publicznej na określone tematy, tak jak w państwie totalitarnym.

17 sierpnia jednak zapadła decyzja, która pozwoli na dalsze odwołania prawników chrześcijańskiej radiostacji. Gremium sędziów uznało bowiem, że sprawa jest „sporna i bardzo ważna”.

 

Źródło: christian.org.uk, wnd.com, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie