Antypolski paszkwil Agnieszki Holland, propagujący zmanipulowaną i kłamliwą narrację na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, zbiera kolejne nagrody. Tym razem film Zielona granica został wyróżniony przez europejski odział… Międzynarodowej Organizacji Mediów Katolickich (SIGNIS).
W uzasadnieniu czytamy, że przynosi on „brutalnie szczery i ludzki portret, który splata ze sobą wiele historii i rzuca światło na kryzys uchodźczy w Europie. Koncentrując się na granicy Polski i Białorusi, czarno-biały film pokazuje, że w tym kryzysie nic nie jest czarno-białe. Poruszająca, heroiczna i pełna wyzwań «Zielona granica» jest filmem pobudzającym do empatii i działania”.
Film Holland został uznany za Najlepszy Europejski Film Roku 2023 przez 23 delegatów z państw europejskich po kilku turach głosowania.
Wesprzyj nas już teraz!
Członek europejskich władz SIGNIS Sergio Perugini podkreśla, że „nagrodzona została siła wyrazu i narracji dzieła, które zrobiło wrażenie na wszystkich” w czasie 80. Biennale Weneckiego. Jego zdaniem Holland nakręciła „bardzo odważny” film, „który łączy w sobie potępienie i zaangażowanie obywatelskie, kierując wzrok na bolesną i palącą dla całej Europy sprawę gościnności i godności człowieka na granicy między Polską i Białorusią”.
Wskazuje on, że reżyserka zwraca uwagę polityków i widzów na sytuację nadzwyczajną, opowiadając „o odysei grupy wygnańców, którzy utknęli i byli maltretowani, często na śmierć, wzdłuż zielonej linii granicznej między Polską a Białorusią”. Jest to dzieło „rozdzierające serce, choć naznaczone także przebłyskami nadziei, generowanymi przez tych, którzy pracowicie sprzeciwiają się «kulturze obojętności», popełnianiu zła, ratując i pomagając potrzebującym. Film świetnej jakości i ciężaru gatunkowego, ważny i potrzebny” – podsumowuje włoski delegat w SIGNIS.
Źródło: KAI
Jakub Majewski: „Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia” – niewczesny koniec legendy