Już od nowego roku akademickiego miejsce Akademii Obrony Narodowej zajmie Akademia Sztuki Wojennej. Uczelnia ma być odpowiedzią na potrzeby naszych czasów i skupiać ma się na kształceniu kadr wojskowych.
Decyzja o utworzeniu na bazie AON nowej Akademii Sztuki Wojennej zapadła na wtorkowym posiedzeniu rządu. Według przyjętego projektu ustawy, nowa jednostka rozpocznie działalność od 1 października 2016 roku. Ta uczelnia wojskowa ma „sprostać nowym zadaniom i wyzwaniom współczesnego świata oraz bieżącym i perspektywicznym potrzebom Sił Zbrojnych RP”.
Wesprzyj nas już teraz!
ASW zapewni polskiej armii nowoczesne studia strategiczne. „Oferta dydaktyczna i naukowo-badawcza związana będzie z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Nowa uczelnia ma być ośrodkiem eksperckim prowadzącym m.in. badania, analizy i kwerendy na temat sytuacji geopolitycznej oraz militarnej w wybranych częściach świata.” – podało Centrum Informacyjne Rządu.
Według założeń, Akademia będzie przede wszystkim kształcić i szkolić żołnierzy. Niemniej, w jej murach znajdzie się też miejsce dla cywili, którzy będą mogli pobierać nauki w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa. Oferta nakierowana będzie szczególnie na potrzeby administracji centralnej i samorządu terytorialnego.
„Akademia ma doskonalić kwalifikacje kadry oficerskiej wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP na studiach podyplomowych, kursach kwalifikacyjnych i doskonalących. Ma spełniać też istotną rolę w systemie przygotowania oraz doskonalenia zawodowego kadr dowódczych, sztabowych i logistycznych Sił Zbrojnych RP na wszystkich poziomach dowodzenia: taktycznego, operacyjnego i strategicznego.” – podało CIR.
Zgodnie z projektem ustawy, kierunki studiów podyplomowych, kursy, szkolenia w ASW będą dostosowane do potrzeb Sił Zbrojnych RP. Dlatego będą one uzgadniane z szefem MON. „Umożliwi to opracowywanie programu studiów zapewniających absolwentom kwalifikacje i kompetencje zawodowe odpowiadające potrzebom rynku pracy w obszarze obronności państwa.” – podkreśłono. W projekcie ustawy uregulowano także kwestie związane z zachowaniem ciągłości pracy dydaktycznej i badawczej oraz działalności organizacyjnej, po rozwiązaniu Akademii Obrony Narodowej.
Źródło: CIR
MA