6 lipca 2018

Arcybiskup Bambergu: komunia także dla protestantów, ale pod pewnymi warunkami

(fot. Andrzej Sidor/FORUM)

Arcybiskup Bambergu Ludwig Schick dopuścił niektórych protestantów do Komunii świętej. To już szósty niemiecki hierarchia, który skorzystał z nieformalnego dokumentu episkopatu RFN, kładącego podwaliny pod takie rozwiązanie.

 

Bamberski arcybiskup Ludwig Schick zamierza omówić z kapłanami swojej archidiecezji sprawę duszpasterskiego podejścia do tych protestantów, którzy chcieliby przyjmować Komunię świętą. Rozmowy będą toczyć się między innymi przy okazji wizytacji w parafiach. Już teraz wszakże hierarcha oficjalnie zgodził się z udzielaniem w poszczególnych indywidualnych przypadkach Komunii świętej niekatolikom, o ile ci spełnią szereg warunków.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Podstawowym wymogiem ma być świadomość szczególnego znaczenia celebracji eucharystycznej oraz samego przyjmowania Komunii świętej. Chrześcijanin chcący mieć dostęp do Stołu Pańskiego musi pielęgnować osobistą relację z Jezusem Chrystusem, akceptować katolickie wyznanie wiary, uznawać siedem sakramentów oraz godzić się ze strukturą Kościoła z papieżem, biskupami i prezbiterami. Przede wszystkim każdy wierzący musi przed przyjęciem Komunii świętej zastanowić się, czy nosi w sobie duchową potrzebę przyjęcia Ciała Chrystusa oraz czy jest tego godny, a zarazem gotowy, by żyć codziennie zgodnie z wiarą chrześcijańską.

 

Jak podkreślił abp Schick, wymogi te obowiązują wszystkich katolików. Dotyczą także protestantów żyjących z katolikiem w małżeństwie. Jeżeli ewangelicy je wypełniają, to mogą w określonych sytuacjach przyjmować Komunię świętą. Mówiąc krótko, protestanci chcący przyjmować Eucharystię powinno w gruncie rzeczy wierzyć po katolicku – ale nie wymaga się od nich fundamentalnego znaku tej wiary, jakim jest przystąpienie do Kościoła katolickiego.

 

Pod koniec czerwca wytyczne dotyczące przyjmowania przez protestantów Eucharystii opublikowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec. Tekst jest oficjalnie „pomocą duszpasterską” i konkretne decyzje w sprawie ewangelików zapadać muszą na poziomie poszczególnych diecezji.

 

Pozytywnie na dokument zareagowało jak dotąd poza abp. Schickem pięciu niemieckich biskupów. Są to: arcybiskup Paderborn Hans-Josef Becker, arcybiskup Hamburga Stefan Heße, biskup Magdeburga Gerhard Feige oraz biskup Osnabrück Franz-Josef Bode. Z kolei arcybiskup Kolonii kard. Rainer Woelki uznał wytyczne za „błąd” i powiedział, że sprawa dostępu protestantów do Komunii nie może być formalizowana.

 

Podczas gdy Becker, Heße i Bode zachęcili zasadniczo księży swojej diecezji do kierowania się nieformalnymi wytycznymi episkopatu, Feige przygotowuje własny dokument. Hierarcha ten jest jednym z największych orędowników dopuszczenia protestantów do Komunii; zachęcał ich do przyjmowania Ciała Chrystusa jeszcze przed publikacją dokumentu biskupów, przekonując, że nie należy zważać na ewentualne obiekcje Rzymu.

 

Tych jednak póki co nie ma, bo treść dokumentu biskupów została uznana przez Kongregację Nauki Wiary oraz papieża za akceptowalną; Stolica Apostolska zabroniła jedynie publikować jako oficjalnego stanowiska episkopatu ze względu na duże znaczenie takiego tekstu dla Kościoła powszechnego i jego wysiłków ekumenicznych, zwłaszcza dialogu z prawosławiem.

 

 

Źródła: kath.net / katholisch.de

Pach

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram