9 czerwca 2023

Arcybiskup Moskwy: Papież cieszy się „wielkim szacunkiem” w rosyjskiej stolicy

(Fot. Źródło: pixabay.com (Annett_Klingner))

Jak relacjonuje katolicki ordynariusz Moskwy, Kreml pozytywnie spogląda na papieża Franciszka, a także umiarkowanie ciepło spogląda na dyplomatyczne wysiłki Watykanu. – To znak, że drzwi nie są zamknięte, że nadszedł czas, by nie gasić nadziei  – twierdzi abp Paolo Pezzi. Odwrotny stosunek do stanowiska stolicy apostolskiej względem konfliktu mają komentatorzy – upatrujący w niej pokłosia pacyfizmu i odrzucenia doktryny wojny sprawiedliwej.

– Franciszek cieszy się wielkim szacunkiem, ponieważ można się z nim nie zgadzać, ale nie można nie uznać jego szczerości, jego prawdziwej pasji. Nie ma w nim pogoni za własnym interesem, nie ma szukania kompromisów, które mogłyby kogoś zranić. Jest to stanowisko, które obejmuje, które podnosi, więc jest to bardzo dobrze odbierane – mówił w rozmowie z agencją informacyjną SIR abp Pezzi, komentując „umiarkowanie pozytywną” reakcję rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych na misję dyplomatyczną abp. Zuppiego.

– O ile mi wiadomo, mediacja Stolicy Apostolskiej jest jedyną, której udało się doprowadzić do wymiany więźniów. Same próby obu stron nie przyniosły większych rezultatów, nie znam też żadnych podobnych inicjatyw ze strony innych państw, czy to amerykańskich, europejskich czy Chin. Na szczeblu humanitarnym Stolica Apostolska jest jedyną, która cokolwiek robi – dodawał, odwołując się do postulaty objęcia przez Watykan roli rozjemcy i moderatora w sporze między obiema stronami.

Wesprzyj nas już teraz!

Pojednawcza retoryka Franciszka, podkreślająca konieczność rezygnacji z części postulatów obu stron, poddawana była znacznej krytyce. Nie zabrakło również otwartego konfliktu między przedstawicielami Kijowa, a Watykanem. Przykładowo do emocjonalnej wymiany zdań między papiestwem a ambasadorem Ukrainy przy Stolicy Świętej doszło po wielkopiątkowej drodze krzyżowej w Koloseum. Protest przedstawiciela zaatakowanego państwa wzbudził tekst rozważań, opowiadający o tragedii rosyjskiego chłopca, którego bliscy zginęli na froncie.

Źródło: vaticannews.va

FA

Franciszek i (un)Realpolitik. Między klątwą wojny a światowym rządem

Kiedy wolno pójść na wojnę? Dr Paweł Milcarek o tym, czym jest wojna sprawiedliwa

Na jaką wojnę pisać się ma żołnierz chrześcijański

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram