25 września 2012

Plany modernizacyjne polskiego wojska mogą być pokrzyżowane przez problemy ze skuteczną rekrutacją. Masowo do cywila przechodzą oficerowie i podoficerowie.

 

Jak zauważa „Rzeczpospolita”, polskie wojsko stoi dziś na rozdrożu. Planowanej modernizacji opartej na obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej towarzyszą kłopoty kadrowe. Rosną także napięcia między żołnierzami zawodowymi a żołnierzami z Narodowych Sił Rezerwowych. Jak się okazuje, wojsko nie może dziś zapełnić pełnego stanu kadrowego obydwu tych formacji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W zeszłym roku ze służby odeszło 7,4 tysięcy żołnierzy. Większość wskazuje na złą sytuację materialną i lepsze perspektywy zawodowe na rynku pracy. Równocześnie, ochotnicy nie garną się do służby w NSR. Plany MON zakładały, że w 2011 r. będzie w nich służyć 20 tysięcy osób, jest 10 tysięcy. Według Wojskowego Biura Badań Społecznych sami żołnierze zawodowi nisko w tej sytuacji oceniają kolegów z NSR. Otwarcie twierdzą, że  stali się ciężarem – źle przeszkoleni, bez umiejętności potrzebnych w wojsku a w koszarach są traktowani jako niższa kategoria żołnierzy.

 

Tymczasem prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o modernizacji, zakładający m. in. budowę polskiej tarczy antyrakietowej. Tarcza ma powstać w ciągu dekady i kosztować kilkanaście miliardów złotych. – Polska armia tego nie udźwignie. Nasz przemysł nie posiada odpowiedniego poziomu technologicznego – mówi Dariusz Seliga (PiS), wiceszef Sejmowej Komisji Obrony.

 

 

źródło: „Rzeczpospolita”

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram