20 kwietnia 2021

Armin Laschet. To on ma zastąpić Merkel. Wycofał się główny konkurent szefa CDU do urzędu kanclerskiego

(fot. youtube)

Następcą Angeli Merkel na urzędzie kanclerza Niemiec będzie najpewniej obecny szef CDU, Armin Laschet. Jego główny konkurent na kandydata na kanclerza, Markus Söder, wycofał się. To oznacza, że Laschet ma wolną drogę, a według obecnych sondaży właśnie jego partia będzie decydować o składzie rządu.

Szef bawarskiej CSU, Markus Söder, zrezygnował we wtorek z ubiegania się o kandydaturę chadecji na urząd kanclerza po tegorocznych wyborach do Bundestagu. Polityk poinformował, że zaakceptował kandydaturę Armina Lascheta, a to oznacza, że obecnemu szefowi CDU nikt już nie zagraża. Teraz wystarczy tylko wygrać wybory – i szef chadecji zostanie kanclerzem.

Według obecnych sondaży w wyborach jesienią tego roku wygra właśnie CDU/CSU. Partia możę liczyć na głosy ok. 28 proc. wyborców. Drugie miejsce zajmują Zieloni z wynikiem 21 procent. Prawdopodobnie to te właśnie formacje utworzą nowy rząd, naśladując tym samym model austriacki, gdzie od niedawna rządzi ÖVP Sebastiana Kurza do spółki z tamtejszymi Zielonymi.

O tym, kim jest Armin Laschet, po jego wyborze na szefa CSU pisał na łamach PCh24.pl Paweł Chmielewski. „Laschet jest stosunkowo młody. W tym roku skończy 60 lat. Urodził się w 1961 w Akwizgranie w Nadrenii Północnej-Westfalii. Z tym landem pozostał związany przez całe dotychczasowe życie. Prezesem CDU w rodzinnym mieście został w roku 1991. Pierwszy raz do Bundestagu jako poseł trafił w roku 1991. W latach 1999-2005 był z kolei europosłem chadecji. Następnie wszedł do rządu w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 2005-2010 kierował ministerstwem ds. pokoleń, rodziny kobiet i integracji. W roku 2012 przejął władzę w landowych strukturach partii. Jego największy dotąd sukces przyszedł w roku 2017. Pod jego przewodnictwem zwyciężył wybory parlamentarne w landzie i został premierem” – wskazywał wówczas autor.

„Laschet nie ma żadnej kreatywnej wizji polityki. Choć jest katolikiem, nie zamierza realizować programu katolickiego. Jest politycznie związany z Angelą Merkel i reprezentuje to samo spojrzenie na politykę chadecji: robić to, czego chce większość Niemców, w razie potrzeby godzić się na postulaty lewicy, ograniczać jedynie największe radykalizmy. Postępując w zgodzie z tą linią CDU przyjęła już homomałżeństwa, zliberalizowała prawo o reklamowaniu usługi zabijania dzieci, przyzwoliła na stopniową liberalizację prawa eutanazyjnego. Laschet jest zwolennikiem polityki kanclerz także w jednej z najbardziej palących kwestii: masowej migracji” – dodawał.

Źródła: spiegel.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie