Arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn otrzymał z Watykanu list, w którym urzędnicy watykańscy domagają się wszczęcia zdecydowanych działań wobec liberalnych księży.
Ponad 10 miesięcy temu grupa kapłanów opublikowała manifest, w którym zażądała zmiany dotychczasowego nauczania Kościoła, zwłaszcza w odniesieniu do osób rozwiedzionych, żyjących w związkach niesakramentalnych, pederastów, „kapłaństwa” kobiet itp. Duchowni wezwali wprost do wypowiedzenia posłuszeństwa papieżowi. Kard. Schönborn zapowiedział, że zajmie się sprawą. Będzie żądał wyjaśnień od podległych mu kapłanów; stwierdził także, że nieposłuszeństwo wobec Ojca świętego w żadnym wypadku nie może być usprawiedliwione.
Wesprzyj nas już teraz!
Grupa od czasu wydania manifestu nie spotkała się z żadnymi konsekwencjami. Kardynał w ostatnich latach zaniechał interwencji wobec skandalicznych posunięć w jego diecezji. W 2010 r. pewien kapłan skrytykował Kościół za to, że nie chce zaakceptować stosunków homoseksualnych. Brytyjskiemu magazynowi „Tablet” mówił, że Kościół powinien rozważyć możliwość udzielania Komunii świętej osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach, a także pozytywnie wypowiadał się na temat związków tej samej płci. „Należy poświęcić więcej uwagi jakości związków homoseksualnych” – mówił. „Stabilny związek jest na pewno lepszy niż wtedy, gdy ktoś decyduje się być rozwiązłym” – przekonywał arcybiskup Wiednia.
Ojciec święty w Wielki Czwartek skrytykował wprost duchownych, dążących do „reformy” Kościoła. Zapytywał, czy rzeczywiście chodzi o reformę Kościoła, czy tylko o realizację osobistych planów. Benedykt XVI mówił: „Czy my kapłani rzeczywiście upodobniamy się do Chrystusa, który jest warunkiem prawdziwej odnowy, czy też po prostu popychani jesteśmy desperackim impulsem, aby zmienić Kościół, zgodnie z własnymi preferencjami i pomysłami? „
W 2011 r. grupa reformatorów liczyła 317 kapłanów i 52 diakonów, co stanowi 15 procent duchowieństwa katolickiego w Austrii. W sierpniu ubiegłego roku badanie wykazało, że ponad 70 procent Austriaków wspiera cele grupy. Według sondażu Oekonsult, 86,8 procent pytanych powiedziało, że uważa, iż celibat „stwarza problemy”. Lider grupy, ks. Helmut Schueller, który był wikariuszem generalnym wiedeńskiej archidiecezji od 1995 r. do 1999 r. od pewnego czasu głosi wykłady w różnych krajach namawiając innych duchownych do poparcia postulatów.
Źródło: LSN
AS