Jak wynika z najnowszych badań sondażowych Ifop, Francuzi są przeciwni przyjmowaniu do swego kraju nowych imigrantów. Badania wskazują, że nawet wśród osób o poglądach liberalnych i lewicowych, zdecydowanie coraz częściej dominuje przekonanie o konieczności zatrzymania napływu imigrantów a Afryki Północnej. Wśród elektoratu centroprawicowych Republikanów 80 proc. jest przeciwko, a tylko 20 proc. popiera przyjmowanie napływających do Francji imigrantów. Wśród wyborców Frontu Narodowego proporcje te wynoszą 96:4.
W poniedziałek ruszy likwidacja słynnej „dżungli w Calais”. Jak zapowiadają francuskie władze, prawie 6,5 tys. emigrantów zostanie w ciągu tygodnia rozwiezionych do 287 ośrodków na terenie całej Francji. Z kolei w Lille tamtejszy sąd wydał wyrok pozwalający na usunięcie emigrantów z liczącego 8 tys. metrów kwadratowych miejskiego parku Olieux, który od blisko 2 lat stał się koczowiskiem. Jego mieszkańcy uparcie odmawiali przenosin do wyznaczonych ośrodków. Likwidacje dzikich obozowisk zdają się nabierać tempa. Ma to pewien związek z wyborami prezydenckimi i obietnicą Francois Hollande’a, który zapowiedział uporządkowanie problemu do końca roku.
Wesprzyj nas już teraz!
Nie wykluczone jednak, że Francję czeka nowa fala napływu emigrantów, którzy przybywają głownie z Afryki Północnej przez Włochy. Cierpliwość Francuzów zdaje się jednak wyczerpywać. Sondaż Ifop pokazuje, że 68 proc. ankietowanych, głównie Francuzów, jest przeciwna przyjmowaniu nowych uchodźców z Włoch. Wśród zwolenników lewicy głosy są podzielone – 57:43 na rzecz solidarności z emigrantami. Wśród elektoratu centroprawicowych Republikanów 80 proc. jest przeciwko, a tylko 20 proc. popiera przyjmowanie napływających do Francji imigrantów. Wśród wyborców Frontu Narodowego proporcje te wynoszą 96:4.
Napływ imigrantów spowodował także zgodę Francuzów na czasowe zamknięcie granic, zawieszenie układu z Schengen i przywrócenie granicznych kontroli. Według sondażu Ifop, za takim rozwiązaniem opowiada się aż 71 proc. ankietowanych, a przeciw jest 21 proc. Nawet wśród zwolenników lewicy, czasowe przywrócenie kontroli granicznych popiera 56 proc. respondentów.
Bogdan Dobosz / POz